TESK Genel Başkanı Palandöken:

- "Bugüne kadar 3 bin 100 anlaşmazlık, arabuluculuk ile çözümlendi"

TESK Genel Başkanı Palandöken:

ANKARA (AA) - Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türk hukukuna 2013'te giren arabuluculuk sistemi sayesinde bugüne kadar 3 bin 100 anlaşmazlığın çözüldüğünü bildirdi.

Palandöken, yazılı açıklamasında, arabuluculuk sisteminin 14 Kasım 2013'ten itibaren hayata geçtiğini anımsatarak, uygulamaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Arabuluculuk sayesinde, aralarında uyuşmazlık bulunanların, sorununun çözümü için mahkemeye gitmelerine gerek kalmadığına işaret eden Palandöken, "Taraflar, bağımsız ve tarafsız arabulucu yardımıyla sorunlarını kısa sürede daha az maliyetle çözebiliyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bugün itibarıyla 6 bine yakın arabulucu bulunduğuna dikkati çeken Palandöken, şunları kaydetti:

"Mevcut arabulucu sayısı önümüzdeki yıllarda daha da artacak. Bugüne kadar 3 bin 100 anlaşmazlık arabuluculuk ile çözümlendi. Bu uyuşmazlıkların yüzde 87'si bir günde çözülmüştür. Buna ilişkin mevzuat değişikliklerinin bir an önce hayata geçirilmesi için gerekli çalışmalar yapılmalı."

Palandöken, arabuluculuğun Türk kültüründe çok eskilere dayanan geçmişi olduğunu hatırlatarak, uyuşmazlıkların arabuluculuk yoluyla çözülmesinde temel olan uzlaşma sisteminin, aynı zamanda yaklaşık 2 milyon esnaf ve sanatkarın köklerinin dayandığı 800 yıllık ahilik kültürünün temelini oluşturduğunu ifade etti.

TESK Başkanı Palandöken, tüketici hakem heyetlerinden önce arabulucuya gidilmesinin uyuşmazlıkların daha hızlı çözülmesine ve hakem heyetleri ile tüketici mahkemelerinin iş yoğunluğunun azalmasına fayda sağlayacağını aktardı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×