TESK: Daralan ekonomiye çare, etkin sicil affıdır

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarların; kredi kartı veya başka borçların ödenememesi sebebiyle bankaların kara listesine girdiklerini, sicil bozukluğu sebebiyle krediye erişemediklerini.

TESK: Daralan ekonomiye çare, etkin sicil affıdır
10 Şubat 2014 Pazartesi 12:23

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarların; kredi kartı veya başka borçların ödenememesi sebebiyle bankaların kara listesine girdiklerini, sicil bozukluğu sebebiyle krediye erişemediklerini belirtti.

Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı değerlendirmede, “Piyasada kredi olmasına rağmen kara listeler nedeniyle esnaf krediye ulaşmada sıkıntı yaşamaya başladı. Etkin bir şekilde uygulanacak bir sicil affına ihtiyaç var. Bankaların sorumluluk alarak ellerini taşın altına koyması gerekir. Ticaretin devam etmesi için esnafın acil krediye ihtiyacı var.” dedi.

“SİCİLE YENİDEN YAPILANDIRMA ŞART”

2003 ve 2009 yıllarında sicillerin düzeltilmesiyle ilgili iki ayrı kanun çıkarıldığını hatırlatan Palandöken, şunları kaydetti: “Türkiye Bankalar Birliği (TBB) bünyesinde kurulan Risk Merkezi'ne devredilen kara liste silinmedi. Borcumuz bitse de listede gözüküyoruz. Konfederasyonumuza bu konuda çok sayıda şikayet gelmektedir. Sicil affı uygulanmadığı için ticaret yapılamıyor. Bankacılıkta kara liste olarak adlandırılan, geçmişe dönük olumsuz bilgileri kullanma uygulamasına son verilmesi ve sicili yeniden yapılandıracak etkin bir yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi şart. ”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×