TESK: AVM'ler artık bir birlerine de zarar veriyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şehrin merkezlerinde yeşil alan, park yeri veya pazar yerleri olarak ayrılmış alanlara yan yana yapılmış devasa AVM’lerin şehrin dokusunun bozduğu gibi artık birbirlerin.

TESK: AVM'ler artık bir birlerine de zarar veriyor
14 Ocak 2014 Salı 14:03

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şehrin merkezlerinde yeşil alan, park yeri veya pazar yerleri olarak ayrılmış alanlara yan yana yapılmış devasa AVM’lerin şehrin dokusunun bozduğu gibi artık birbirlerine de zarar vermeye başladığını söyledi.

Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, “Yana yana aynı konsepte açılan devasa AVM’ler ilk önce esnafa şimdi de kendilerine zarar veriyor. Kaybettikleri müşterileri çekmek için otoparklarını LPG’li araçlara açıyorlar. Ama kapalı otoparkların havalandırma ve yangın söndürme sitemleri çok iyi denetlenmeli. Çünkü halkımızın sağlığı her şeyden önemli. Bu açıdan halkın sağlığı ile oynanmamaladır.” ifadelerini kullandı.

“GÖZLER YENİ 4 MİLYON MÜŞTERİDE”

LPG kullanımında ikinci büyük pazar Türkiye olmasına rağmen kuralına uygun standartlar da olmayan LPG tesisatlarının kullanıldığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Türkiye'de 2004 yılında trafiğe kayıtlı otomobillerin 793 bin 81'inde LPG yakıt kullanıyordu. 2013 yılı ekim ayına gelindiğinde bu rakam yaklaşık 5 katına çıkarak 3 milyon 806 bin 040'a ulaştı. Aslında yeni otogaz sistemlerinin kullanılması çevre için çok olumlu bir faktördür. Yeterli havalandırma yapılmaması ve araçlara takılan LPG sistemlerinin hepsinin güvenilir olmaması nedeniyle kapalı otoparklara alınmamaktadır. LPG’li araçlara üvey evlat muamelesi yapılmakta iken sürekli müşteri kaybına uğrayan AVM’ler müşteri çekmek için otoparklarını LPG’li araçlara açmaya hazırlanıyor. Ama ilk önce LPG’li araçlar için kapalı otoparkların alt yapılarının geliştirilerek havalandırmaların geliştirilmeli, yangın söndürme sistemleri uygun hale getirilmesi güvenlik açısından çok önemlidir. Aslında şu an yollarda 3 milyon 806 bin temiz hava ve çevre dostu araç bulunmaktadır. Bu araçları en çok taşımacı esnafımız kullanmaktadır. Bu çevreci anlayışın yaygınlaşması için de LPG ye zam yapmak yerine teşvik edilmesi gereklidir.” dedi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×