TCMB Banka Kredileri Eğilim Anketi

- Anketten: - "2016 yılının üçüncü çeyreği için beklentiler; işletmelere kullandırılan kredilerde standartlardaki sıkılaşmanın artarak süreceği, konut, taşıt ve diğer bireysel kredilerde de standartların sıkılaşmaya devam edeceği yönündedir" - "Bankaların, işletmelere kullandırılan kredilerde standartları sıkılaştırmayı azaltarak sürdürdüğü, bireysel kredi türlerinden konut ve taşıt kredilerinde önceki iki çeyrekte temelde aynı bıraktığı standartları sıkılaştırmaya başladığı, diğer bireysel kredilerde ise standartları sıkılaştırmaya devam ettiği görülmektedir"

TCMB Banka Kredileri Eğilim Anketi
15 Temmuz 2016 Cuma 16:11

İSTANBUL (AA) - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Banka Kredileri Eğilim Anketi'ne göre, üçüncü çeyrekte işletmelere kullandırılan kredilerde standartlardaki sıkılaşmanın artarak süreceği bekleniyor.

TCMB tarafından, bankaların 2016'nın ikinci çeyreğine ilişkin değerlendirmelerini ve üçüncü çeyreğine yönelik beklentilerini içeren Ocak - Mart 2016 dönemi Banka Kredileri Eğilim Anketi sonuçları yayımlandı.

Bankaların, işletmelere kullandırılan kredilerde standartları sıkılaştırmayı azaltarak sürdürdüğü belirtilen anket değerlendirmesinde, "Bankaların bireysel kredi türlerinden konut ve taşıt kredilerinde önceki iki çeyrekte temelde aynı bıraktığı standartları sıkılaştırmaya başladığı, diğer bireysel kredilerde ise standartları sıkılaştırmaya devam ettiği görülmektedir. 2016 yılının üçüncü çeyreği için beklentiler; işletmelere kullandırılan kredilerde standartlardaki sıkılaşmanın artarak süreceği, konut, taşıt ve diğer bireysel kredilerde de standartların sıkılaşmaya devam edeceği yönündedir." ifadeleri kullanıldı.

Değerlendirmede, kredi talebi açısından bakıldığında, işletmelerin bir önceki çeyrekte artış gösteren kredi taleplerinin bu çeyrekte temelde aynı kaldığı kaydedildi.

Bireysel kredi türlerinden konut kredi talebinde artış, taşıt ve diğer bireysel kredi talebinde ise azalış gerçekleştiği bildirilen değerlendirmede, "Bankaların fon sağlama imkanlarının gelişimi incelendiğinde, yılın ikinci çeyreğinde hem yurt içi hem de yurt dışı fonlama koşulları gevşemiştir. 2016 yılı üçüncü çeyreği için bankaların beklentileri, yurt içi fonlama koşullarındaki gevşemenin süreceği, yurt dışı fonlama koşullarının ise sınırlı düzeyde sıkılaşacağı yönündedir." tespitine yer verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×