TBMM KİT Komisyonu

- Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Yılmaz: - "(Süt piyasasının regülasyonu) 23 ilde yer alan bazı birlik ve kooperatifler, kurumumuzla sözleşme yaparak 12 süt tozu tesisinde yaklaşık 61 bin 122 ton çiğ süt alımı yapmış, yaklaşık 5 bin 93 ton yağsız süt tozu üretilmiştir" - "Kurumun özelleştirme kapsamından çıkarıldığı 2005'ten bugüne kadar kombinaların modernizasyonuna yönelik 159 milyon 917 bin lira yatırım yapıldı"

TBMM KİT Komisyonu

TBMM (AA) - Et ve Süt Kurumu (ESK) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Ünal Yılmaz, süt piyasasının regülasyonu için 23 ilde yer alan bazı birlik ve kooperatiflerin, kurum ile sözleşme yaparak 12 süt tozu tesisinde yaklaşık 61 bin 122 ton çiğ süt alımı yaptığını ve yaklaşık 5 bin 93 ton yağsız süt tozu üretildiğini bildirdi.

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonunda, kurumun 2013 - 2014 yılı hesapları görüşüldü.

ESK'nın faaliyetleri hakkında sunum yapan Yılmaz, kurumun, 10 et kombinası ve İstanbul Depo Müdürlüğü olmak üzere toplam 11 iş yeri ile faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkati çekerek, Van, Diyarbakır ve Sakarya kombinalarının modernizasyon çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

Yılmaz, Erzurum Et Kombinası'nın yeni inşaatının tamamlanmak üzere olduğunu dile getirerek, önümüzdeki 1-2 ay içerisinde hizmete açılmasının planlandığını söyledi.

Erzincan Tavuk Kombinası'nın da bu yılın ikinci yarısında hizmete girmesini hedeflediklerini ifade eden Yılmaz, Van Et Kombinası için de Erciş karayolu üzerinde hazineye ait 200 bin metrekare arazinin satın alındığını, buraya 45 milyon lira yatırım yapılmasının planlandığını bildirdi.

Yılmaz, kurumun özelleştirme kapsamından çıkarıldığı 2005'ten bugüne kadar kombinaların modernizasyonuna yönelik 159 milyon 917 bin lira yatırım yapıldığını ifade etti.

- "Bu sene ise 319 üretici ile 49 bin 645 hayvan için sözleşme yapıldı"

ESK'nın sözleşmeli besicilik modelinde 2015'te 768 üretici ile 117 bin 228 baş hayvan için sözleşme yapıldığına dikkati çeken Yılmaz, bu sene ise 319 üretici ile 49 bin 645 hayvan için sözleşme yapıldığını belirtti.

Yılmaz, kurumun alım ve üretim faaliyetleri ile ilgili olarak 101 bin 510 büyükbaş, 130 bin 160 küçükbaş satın alınarak 29 bin 481 ton kırmızı et ve 2 bin 873 ton şarküteri ürünü üretildiğini söyledi.

Dönemsel olarak arz fazlalığından kaynaklanan çiğ süt fiyatlarının Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenen referans fiyatın altına düşmesi nedeniyle süt piyasasını regüle etmek için müdahale alımına başladıklarına dikkati çeken Yılmaz, "23 ilde yer alan bazı birlik ve kooperatifler, kurumumuzla sözleşme yaparak 12 süt tozu tesisinde yaklaşık 61 bin 122 ton çiğ süt alımı yapmış, yaklaşık 5 bin 93 ton yağsız süt tozu üretilmiştir. Birlikler tarafından üretilen bu yağsız süt tozlarının mayıs ayının ikinci haftası itibarıyla kurumumuz tarafından satın alım işlemlerine başlanmıştır ve ürünler 4 depoda muhafaza edilmektedir." diye konuştu.

- "32 metrekarelik iş yeri SGK ve ESK'yı davalık yaptı"

Komisyonda, ESK'nın kiracı olduğu, mülkiyeti Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) ait olan Ulus Anafartalar Çarşısı'ndaki dükkanın kirası ile ilgili SGK tarafından yıllar itibarıyla açılan kira tespit davaları da ele alındı.

Söz konusu iş yeri için 2006 yılından bugüne kadar SGK tarafından ESK aleyhine 9 dava açıldığına dikkati çeken Yılmaz, son olarak SGK'nın 1 Mayıs 2016 - 30 Nisan 2017 arasında kira bedelinin 5 bin 255 liraya çıkarılması için ESK'ya yeni bir ihtarname gönderildiğini kaydetti. Yılmaz, bu dükkanın 32 metrekare olduğunu belirtti.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yaklaşık 10 yıllık süreçte iki kurumun da davalar için bu kiradan daha fazla masraf yapmış olabileceğini ifade ederek, söz konusu mülkün kurumlar arasında devrinin yapılması yönünde öneride bulundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye'de hayvan sayısının arttığını, bunun et fiyatlarını düşürmesi gerekirken piyasada et fiyatlarının artmaya devam ettiğini dile getirerek, kurumun et piyasasının dengelenmesi için daha fazla çalışma yürütmesi gerektiğini belirtti.

ESK'nın 2013 ve 2014 yılı ait hesapları ibra edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×