Tarım Bakanlığı Güneş Enerjisiyle Çalışan Sulama Makinesi Üretti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı güneş enerjisiyle çalışan sulama makinesi üreterek, dünyada bir ilke imza attı.

Tarım Bakanlığı Güneş Enerjisiyle Çalışan Sulama Makinesi Üretti
22 Mart 2015 Pazar 21:19

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 8 sene devam eden bir emek sonrasında güneş enerjisiyle çalışan bir sulama makinesi üretti. Türk Patent Enstitüsü (TPE) nedeni ile onaylanan 'Mobil Güneş Pili Sulama Makinesi' üreticiye sulamada iri kolaylıklar sağlamasının yanı paradigma dünyada da bir ilk oldu.

MOBİL KULLANIM OLANAĞI

'Mobil Güneş Pili Sulama Makinesi', Bakanlık Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Şanlıurfa GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü (GAPTAEM) nedeni ile yürütülen TÜBİTAK-1001 110O541 nolu projesi kapsamında üretildi. Sulama makinesini dünyada bir ilk oluşturan nitelikleri içerisinde ise güneşi, hidrolik takat kullanarak otomatik takip edebilmesi, mobil kullanıma İmkan vermesi ve panel temizleme ünitesinin bulunması yer alıyor.

14 SAAT KESİNTİSİZ ÇALIŞACAK

Güneş enerjisiyle tarımda sulama olanağı sunan mobil pil, sulamada enerji giderlerini azaltırken, sulamaya dönük şekilde öteki enerji kaynaklarına bağlı aksaklıkları da önleyerek elektrik kesintileri, bozukluk masrafları, yeni kurulum maliyetleri benzeri giderleri de ortadan kaldıracak. Sistem sulamaların hummalı yapıldığı yaz aylarında güneş enerjisiyle takribî 14 saate kadar aralıksız çalışabilecek. Ayrıca düzene gece sulaması için akü ilavesi yapılabilecek.

GÜNDE 150 DÖNÜM ARAZİ SULAYABİLİYOR

Yeni sistem, üreticiye teknik ve ekonomik yönden ciddi avantajlar da sağlayacak. Mobil Güneş Pili Sulama Makinesi, maksimum 170 metreden su çıkarırken, bitkinin su ihtiyacına nazaran değişmekle ortak gündelik 50-150 dönüm endüstrisi sulayabilecek. Sistem, düzeyi ziraat yapılan ve elektrik şebekesinin bulunmadığı yerlerde, kapalı sulama sistemlerine entegre edilerek kırsal bölgede enerji transferi ve sulama gereksinimi rahatlıkla karşılanabilecek.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×