Stürk su ürünleri ABD pazarında üç koldan atağa geçti

Türk su ürünleri sektörü, son yıllarda ciddi ihracat artışı yakaladığı ABD pazarında konumunu daha da güçlendirmek için 2014 yılında üç koldan atağa geçti.

Stürk su ürünleri ABD pazarında üç koldan atağa geçti
21 Ocak 2014 Salı 11:03

Türk su ürünleri sektörü, son yıllarda ciddi ihracat artışı yakaladığı ABD pazarında konumunu daha da güçlendirmek için 2014 yılında üç koldan atağa geçti. Geçen yıllarda sektörde dünyanın ikinci büyüğü kabul edilen Boston Su Ürünleri Fuarı’na katılan Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG), bu yıl ABD’de iki fuara daha katılıyor. San Fransisko şehrinde 19-21 Ocak arasında düzenlenen Winter Fancy Food’a ilk defa katılan STG, Türk balıklarını pişirerek 2 bin kişinin beğenisine sundu.

Fuarı değerlendiren Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, ABD’nin 2013 verilerine göre en fazla su ürünleri ihracatı yaptıkları ülkelerden biri olduğunu söyledi. Tüketim potansiyeli dikkate alındığında, sektör açısından hedef pazar konumunda olduğunu kaydetti.

'DR. MEHMET ÖZ, AMERİKALILARA LEVREĞİ TAVSİYE EDİYOR'

Boston Su Ürünleri Fuarı’ndan sonra San Fransisko’da, başta ABD olmak üzere birçok ülkeden gelen ziyaretçilere Türk su ürünleri ve sektörünü tanıttıklarını belirten Kızıltan, “ABD, hızla gelişen bir pazar. 12 milyon dolara yakın ihracatımız var. Başta levrek, çipura, orkinos gibi taze, işlenmiş ve dondurulmuş ürünlerin ABD ve Kanada pazarı için önemli bir yeri var. Kültür balığının kontrollü üretimden dolayı daha sağlıklı oluşu nedeniyle Forbes dergisi tarafından ABD’nin en etkileyici ltıncı ismi seçilen dünyaca ünlü Türk kalp doktoru Mehmet Öz’ün Amerikalılara levrek balığını tavsiye etmesi, kültür balığına ilgiyi arttırıyor.” şeklinde konuştu.

2 BİN KİŞİYE TÜRK BALIĞI İKRAM EDİLDİ

STG standında fuar süresince ziyaretçilere hem taze olarak levrek, kaya levreği ve çipura sergilendi hem de yaklaşık 2 bin kişiye levrek ve çipura tattırıldı. Taze ve dondurulmuş ürünler, ABD pazarında büyük ilgi görüyor. Özelikle doğu ve batı sahillerindeki sağlıklı beslenme alışkanlığı trendindeki artışla birlikte balığa yönelişte de artış var. STG, ilk etapta taze balık satışlarını arttırmayı hedefliyor. Toplu tüketim ve süpermarketlere yönelik donuk ürünler kategorisinde de 2013 yılında önemli mesafeler katettiklerini dile getiren Kızıltan, “Fuar süresince STG standında toplanan alım talepleri de ülkemizdeki firmalar tarafından iyi değerlendirilse Amerika’ya ihracatımız daha da üst seviyelere ulaşır. Denizlerdeki balık popülasyonunun azalmasından dolayı su ürünleri yetiştiriciliği, geleceğin yıldız sektörü olarak görülüyor, hattâ Türk üreticilerle ortaklık kurulmak isteniyor. Türkiye’nin su ürünleri sektörü, pek çok pazarda güçlendi ve ihracatını rekor seviyede arttırdı. Fuar boyunca sektör başarıyla tanıtıldı. Her yeni dış pazar, 2023 ihracat hedefimize ulaşma inancımızı güçlendiriyor. Bu gibi fuarların ve tanıtımların, 2023 yılında su ürünleri sektörü olarak ihracat hedefimiz olan 1,5 milyar dolara ulaşmamıza katkı sağlayacağını düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×