S&P'nin Türkiye'nin notunu düşürmesi "siyasi" ve "kasıtlı"

- Kredi notu açısından Türkiye'nin üzerinde yer alan ülkelerin makroekonomik göstergeler açısından daha kötü durumda bulunmaları, S&P'nin not düşürme kararının "siyasi" olduğuna yönelik eleştirilerin artmasına yol açıyor - S&P'nin Türkiye ile "yatırım yapılamaz" seviyede değerlendirdiği ülkeler, büyüme oranı, GSYH büyüklüğü ve kamu göstergeleri açısından Türkiye'nin gerisinde bulunuyor - Türkiye, bu yıl 751,2 milyar dolar olması beklenen ekonomik büyüklüğü ile "yatırım yapılabilir" kredi notuna sahip Hindistan, İtalya ve İspanya'nın üzerinde yer alırken, İtalya ve İspanya gibi ülkelerden kamu borcunun GSYH içindeki oranı açısından da ayrışıyor - Saxo Capital Stratejisti Paksoy: - "S&P'nin not indirimi kararını zamanlaması adına manidar buluyoruz. Karar, piyasaların genel yönü anlamında pek önemli olmayacaktır"

S&P'nin Türkiye'nin notunu düşürmesi
21 Temmuz 2016 Perşembe 15:33

"Yatırım yapılamaz" seviyede değerlendirilen ülkeler arasında Azerbaycan, Bulgaristan, Macaristan, Endonezya, Portekiz ve Rusya "BB+" kredi notu ile Türkiye'nin üzerinde bulunuyor. Bahreyn, Bolivya, Guatemala ve Paraguay ise "BB" kredi notuna sahip olmalarına karşın not görünümleri "durağan" ya da "pozitif" olarak Türkiye'den daha iyi konumlandırılan ülkeler arasında yer alıyor.


- Türkiye "yatırım yapılamaz" grubundaki ülkeler arasında öne çıkıyor


Küresel talebe yönelik endişelerin arttığı bir dönemde, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,8 büyüme kaydeden Türkiye'nin, 2016'yı yüzde 3,8 GSYH artışıyla tamamlaması beklenirken, Brezilya'nın yüzde 3,8 küçülmesi öngörülüyor. Aynı dönemde büyüme oranının Hırvatistan'da yüzde 1,9 olacağı tahmin ediliyor.

Rakamlar, Türkiye'nin "yatırım yapılamaz" kredi notuna sahip ülkeler grubunda GSYH büyüklüğü açısından Azerbaycan, Bahreyn, Bolivya, Bulgaristan, Kosta Rika, Hırvatistan, Gürcistan, Guatemala, Macaristan, Ürdün, Makedonya, Paraguay, Portekiz, Tunus ve Vietnam'dan da önde olduğunu ortaya koyuyor.

Öte yandan söz konusu ülkelerin birçoğu düşük enflasyonla mücadele ediyor. Rusya ve Brezilya'da ise enflasyon Türkiye'den yüksek seyrediyor.

Kamu net borcunun GSYH içindeki payına bakıldığında ise Türkiye'nin, kredi notu "yatırım yapılamaz" seviyede olan ülkelerden pozitif ayrıştığı dikkati çekiyor. IMF'nin 2016 tahminlerine göre, Türkiye'de bu oranın 2016'da yüzde 21,9 seviyesinde gerçekleşmesi beklenirken, Bulgaristan hariç diğer ülkelerde kamu borcunun oldukça yüksek olacağı öngörülüyor.


- Türkiye birçok "yatırım yapılabilir" kredi notlu ülkeye fark atıyor


Söz konusu ülkelere bakıldığında, bu yıl 751,2 milyar dolar olması beklenen ekonomik büyüklük ile Türkiye, Hindistan, İtalya ve İspanya gibi ülkelerin üzerinde yer alıyor. Türkiye, söz konusu ülkeler hariç 473,5 milyar dolarlık GSYH büyüklüğüyle kendisine en yakın olan Polonya'yı da yaklaşık 2'ye katlıyor.

Türkiye'de 2016 yılı için beklenen büyüme oranının da bu gruptaki İzlanda, Hindistan ve Romanya hariç tüm ülkelerden fazla olduğu dikkati çekiyor.

Kamu borcunun GSYH içindeki payına bakıldığında ekonomik büyüklük açısından önde gelen İtalya ve İspanya'daki yüksek borç dikkati çekiyor. Kamu borcunun GSYH'a oranının İtalya'da yüzde 111,8'e ulaşması, İspanya'da ise yüzde 66,2 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Türkiye'de ise kamu borcunun GSYH içindeki payının 2016 sonunda yüzde 21,9 olacağı tahmin ediliyor.


- Ekonomi, siyaset ve iş camiasından karara eleştiriler


AA muhabirine konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Saxo Capital Stratejisti Cüneyt Paksoy, Türkiye ekonomisin güçlü bir durumda olduğunu ifade ederek, "Türkiye, kamu maliyesi, bankacılık sistemi ve özel sektörün dinamizmi bir araya geldiğinde birçok kendi ölçeği ve kendi ölçeği dışındaki ülkeden daha iyi durumda bulunuyor. Özellikle son bir yılda yaşadığımız terör başta olmak üzere, jeopolitik riskler ve global ölçekte yaşadığımız dalgalanmalara karşı gösterdiğimiz dayanıklılık bunun kanıtı oldu." dedi.

Paksoy, son dönemde yaşanan olayların tahmin edilemez ve risk primine etki edebilecek türden olduğunu, buna karşın ekonomi yönetimi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) eş zamanlı müdahaleleriyle piyasadaki işleyişi sağladıklarını kaydetti.

Yabancılara Türkiye'de yaşanan gelişmelerin aktarılarak bunların kontrol dahilinde olduğunun anlatıldığını belirten Paksoy, sözlerini şöyle sürdürdü:


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×