Siemens-Mitsubishi’nin ortak verdiği teklif GE’yi zor durumda bıraktı

Fransız teknoloji devi Alstom’a talip olan Alman şirketi Siemens Mitsubishi ile ortak verdiği 14,2 milyar Euro'luk teklif GE’yi zor durumda bıraktı. Tekliften Fransız hükümeti memnun kalmazken, Fransız teknoloji devinin satışıyla ilgili belirsizlik...

Siemens-Mitsubishi’nin ortak verdiği teklif GE’yi zor durumda bıraktı
19 Haziran 2014 Perşembe 20:18

Fransız teknoloji devi Alstom’a talip olan Alman şirketi Siemens Mitsubishi ile ortak verdiği 14,2 milyar Euro'luk teklif GE’yi zor durumda bıraktı. Tekliften Fransız hükümeti memnun kalmazken, Fransız teknoloji devinin satışıyla ilgili belirsizlik sürüyor.

Alman teknoloji devi Siemens sıkıntılı günler geçiren Fransız enerji şirketi Alstom’unbazı varlıklarını satın almak için Japon devi Mitsubishi ile geçtiğimiz günlerde yaklaşık 14,2 milyar Euro'luk teklifte bulundu. Daha önce Amerikan holdingi General Electrics Fransız enerji devinin hisselerin büyük bir kısmını sahip olmak için 12,35 milyar Euro'luk teklif sunmuştu.

Enerji bağımsızlığı ve iş garantisi isteyen Fransa hükümeti ise Alman teknoloji devi Siemens ile görüşerek GE’nin Alstom’la anlaşmasını geciktirmişti. Pazartesi yapılan basın toplantısında Siemens Alstom’un gaz türbinleri için 3,9 milyar Euro teklif ettiğini açıklarken Japonyalı Mitsubishi ve partneri olan Hitachi buhar türbinleri, elektrik şebekeleri ve hidro işletmeleri için yaklaşık 3,1 milyar Euro teklifinde bulunduğunu duyurdu. Bunun dışında Alman üreticisi Siemens demir yolu pazarında Avrupa’nın önde gelen bir şirket oluşturmak için tüm demiryolu işini Alstom’la birleştirebileceği ifade edildi. Ayrıca Siemens yaklaşık bin gencin eğitimi için gelecek bir kaç yıl içinde yıllık 32 bin Euro harcamayı planladığını da duyurdu.

Siemens Başkanı ve CEO’su Joe Kaeser “Siemens’in eğitim programları son derece dünya çapında saygın ve başarılı bir kariyer için büyük fırsatlar sunmaktadır. Biz bir sinyal göndermek istiyoruz ve Fransa’da pek çok genç erkek ve kadınlar için iyi bir eğitim pozisyonları sunuyoruz." açıklamasında bulundu. Öte yandan GE 17 milyar dolarlık teklifini Siemens ve Mitsubishi’ye karşı güçlendirmek için Alstom’a tren sinyal işletmesini satabileceği belirtildi. Fransa hükümeti gelen tekliflerden memnun olmazken, ekonomik krizle mücadele eden Fransız teknoloji devinin satışıyla ilgili belirsizlik sürüyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×