SGK Yüzbinlerce Emekliden Fazla Ödenen Maaşları Geri İstiyor

Binlerce emekli SGK'dan gelen borç yazısı ile şoka uğradı. Kurum, yapılan yanlışlık sonucu gerçekleşen fazla ödemeleri maaşlardan kesecek.

SGK Yüzbinlerce Emekliden Fazla Ödenen Maaşları Geri İstiyor
12 Mart 2015 Perşembe 13:01

Yıllarca çok ödeme yaptığını iddia eden kurum, emeklilerden bu paraları art istedi. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yaptığı yanlış emekliye pahalıya mal oluyor. Kurum, binlerce emekliye 'yersiz ödeme' yaptığı gerekçesiyle borç yazısı gönderdi. Maaşlarından kesinti yapılan emekli ise mağduriyetinin giderilmesini istiyor.

4.933 LİRA BORCUN VAR!

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce'ye mektup gönderen emekli A.O, SGK'daki skandalı şöyle anlattı:

'1997 yılında Bağ-Kur'dan emekli oldum. S.G.K bana borç bildirimi tebliğ zarfı gönderdi. SGK bana 1997'den bu güne kadar her ay 3-10 lira bu şeklinde çok ödeme yapmış. Bugüne kadar biriken borcu faiziyle müşterek ve 4 bin 933 lira şekilde art istiyor. Her ay maaşımdan 239 TL kesileceğini söylediler ve şubat maaşımdan da kesmişler.'

İNCE DE BAKANA SORDU

TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesiyle aylık kesintilerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e soran CHP'li Muharrem İnce, Türkiye genelinde 'yersiz ödeme' ve 'eksik ödeme' yapılan emeklilerin sayısının açıklanmasını istedi. İnce'nin bakana yönelttiği sorular şöyle:

'Türkiye genelinde maaşlarında 'yersiz ödeme' yapıldığı gerekçesiyle borç bildirim vesikası düzenlenen emekli sayısı kaçtır? Bu sayı Yalova'da kaçtır? Türkiye genelinde yersiz ödeme yapıldığı gerekçesiyle emeklilerimizden istek edilen yekün nakit miktarı nedir? Yalova'da emeklilerimize yersiz ödeme yapıldığı gerekçesiyle istek edilen nakit miktarı nedir? Türkiye genelinde maaşlarına 'eksik ödeme' yapıldığı gerekçesiyle SGK vasıtası ile ödeme yapılan emekli sayısı kaçtır? Bu sayı Yalova'da kaçtır? Türkiye genelinde noksan ödeme yapılan emeklilerimize sonradan ödenen nakit miktarı toplamı nedir? Yalova'da bu nakit miktarı ne kadardır?' (Kaynak:Sözcü)

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×