SGK 550 Bin Bağ-Kur'luya Ceza Uygulayabilir

SGK, 1 Ekim 2008'de yaptığı değişiklikle 550 bin Bağ-Kur sigortalısına eksik prim yatırdıkları gerekçesiyle tebligatsız para cezası uygulayabilecek.

SGK 550 Bin Bağ-Kur'luya Ceza Uygulayabilir
16 Mart 2015 Pazartesi 08:54

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan başta eczacılar olmak üzere cezalar uygulamaya geçeceği için bugünün 'kara pazartesi'ye dönüşebileceğini dile getirerek '2008'deki hesaplama yöntemi değişikliğiyle 2013 yılı için noksan beyan edildiği iddiasıyla Bağ-Kur'lu işverenlere prim farkı ve gecikme zammı çıkarıldı' dedi. Saydan konuyla ilgili Hürriyet'e şunları söyledi:

KARA PAZARTESİ

'SGK'nın geriye dönük incelemesi sonrasında 2013 için birlikte çalışan SSK'lı işçinin gelirinden daha az gelir beyan ettiği iddiasıyla Bağ-Kur primi yatıran herkese Bağ-Kur üyesi işverene prim farkı ve gecikme zammı çıkarıldı. Bugün itibarıyla geriye dönük şekilde borç çıkarılan Bağ-Kur üyesi sayısının 550 bin bulunduğu belirleme edildi.

TEBLİGATSIZ CEZA

2008'de de 5510 sayılı kanuna ilave edilen maddeler sebebiyle bu sıkıntı yaşanıyor. Herhangi bir kasıt yapılmaksızın bilgimiz dışındaki bir hesaplama değişikliği yüzünden ortaya çıkan bu borçlar bize tebliğ edilmeden ve bilgi verilmeden kesiliyor ve çıkan bu borç miktarı 2013 yılına ilişkin olup, geriye dönük şekilde 2008 yılına kadar borç hesaplanma işlemleri kurumca devam edeceği bildiriliyor.

'PARA DOĞRUDAN KESİLİYOR'

SGK ile yaptığımız sözleşmeye dayanılarak da bu nakit cezaları, eczacıların fatura bedellerinden direkt kesiliyor. Bu kesintiler eczanelerimiz başına 3 bin lira ile 30 bin lira içerisinde değişiyor. Eczacılara ve öteki sigortalılara tam bir kara pazartesi yaşatacaklar.

KRİZ KAPIDA

Böyle bir borçtan haberi olmayan ve kesintiyle karşılaşan meslektaşlarımız depolara verdikleri çekleri ödeyemeyerek hukuki ve mali anlamda çıkmaza girecekler. Bu cezaların uygulanmasında hesaplamalar fazla aşırı daha öncelikle hazırlanmış olmasına karşın Şubat 2015 sonunda torba yasanın getirdiği olanak bulunan yapılandırmanın da bitmesinin beklenmiş olması hakkaniyet ilkelerine aykırı. Binlerce eczacı mali anlamda zor vaziyette olmasına karşın zaten primini tertipli ödüyor.

'ECZACILAR BATIRILMAK İSTENİYOR'

Bu biçimde bir uygulama yapılarak eczacılar batırılmak mı isteniyor? Anlamakta güçlük çekiyoruz.

'VATANDAŞ MAĞDUR OLACAK'

Bu düzenleme yüzünden sırf eczacılar mağdur olmayacak. Emekli olmak için başvuran Bağ-Kur'lu yurttaş da mağdur olacak. Uygulamadan habersiz işveren borçlu olduğundan kendisi ve ailesi sıhhat hizmeti alamayacak.

'HASTALAR İLAÇSIZ KALABİLİR'

Ameliyat olamayacak ve kronik hastalığa sahip oldukça çok hasta ilaçsız kalacak. Bu durumun yaratacağı kargaşa dikkate alınmalı. 2008'de yürürlüğe giren hukuki düzenleme herkesi bağladığından, kusur yorum ve uygulamalarla 550 bin Bağ-Kur sigortalısı ve eczacıyı mağdur ediyor.' (Kaynak.Hürriyet)

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×