Şekerde "gerçekler" ve "efsaneler" tartışılacak

- Şeker sektöründe uluslararası iş birliğini artırmayı amaçlayan Uluslararası Şeker Örgütü'nün 49. Konsey Toplantısı İstanbul'da düzenlenecek - Şeker Kurumu'nun ev sahipliği yapacağı toplantının ana teması "Şeker: Gerçekler ve Efsaneler" olarak belirlendi - Toplantılarda şeker piyasalarına, sektörde yaşanan sorunlara ve bunların çözüm yollarına ilişkin temel konularda sektörün her kesiminden katılımcıyı yakından ilgilendiren geniş kapsamlı görüşmeler yapılacak

Şekerde
23 Mayıs 2016 Pazartesi 10:22

ANKARA (AA) - Şeker sektöründe uluslararası iş birliğini artırmayı amaçlayan Uluslararası Şeker Örgütünün (ISO) 49. Konsey Toplantısı İstanbul'da gerçekleştirilecek. Toplantı kapsamında şeker konusundaki gerçekler ve efsaneler tartışılacak.

Şeker Kurumunun ev sahipliğinde düzenlenecek Konsey Toplantısı 24-27 Mayıs'ta İstanbul Hilton Bomonti Otel’de yapılacak.

Türkiye dahil 87 üyesi bulunan Uluslararası Şeker Örgütü, dünya şeker konularına ilişkin uluslararası iş birliğini artırmayı, dünya şeker ekonomilerini güçlendirme yollarını ortaya koymayı amaçlıyor. Örgüt, aynı zamanda şeker konusunda uluslararası düzeyde görüş alışverişinde bulunulan tek resmi uluslararası platform özelliği taşıyor.

AA muhabirinin Şeker Kurumundan aldığı bilgilere göre, söz konusu organizasyon ile Türkiye uluslararası mecrada şeker politikalarına yön verecek, paydaşlara ise ulusal ve uluslararası bir platformda kendilerini tanıtma imkanı sağlayacak.

Toplantılarda şeker piyasalarına, sektörde yaşanan sorunlara ve bunların çözüm yollarına ilişkin temel konularda sektörün her kesiminden katılımcıyı yakından ilgilendiren geniş kapsamlı görüşmeler yapılacak. Ayrıca toplantı sonucunda elde edilecek bilgiler ışığında sektör küresel bir bakış açısıyla değerlendirilecek.

Toplantılarda, yazılı ve görsel medyada tüketicilerin sağlık ve beslenme alışkanlıklarına yönelik yanlış bilgilendirmeler ele alınarak, oluşturulan algı incelenecek ve konu bilimsel bir çerçevede tartışılacak. Bu nedenle organizasyonun ana teması "Şeker: Gerçekler ve Efsaneler" olarak belirlendi.

- Şeker tüketimi alışkanlıkları ortaya konacak

Konsey programı kapsamında tartışılmak üzere, "Türkiye Şeker Tüketimi Alışkanlıkları" konusunda Şeker Kurumu tarafından bir kamuoyu araştırması yapıldı. Yaptırılan araştırmaların sonuçları toplantılar süresince yapılacak oturumlarda tartışılacak.

Şeker Kurumu Başkanı Hüsnü Tekin, yapacağı sunumda sektörün sürdürülebilirliğini ve kamuoyundaki yanlış bilgilendirme ve algının şeker tüketim davranışları üzerine etkileri ekseninde söz konusu kamuoyu araştırmasının sonuçlarını katılımcılarla paylaşacak.

Bu organizasyonda şeker tüketiminin obeziteye ve sağlıksız beslenmeye etkisine ilişkin oluşturulan kamuoyu algısı, bilimsel çerçevede değerlendirilecek.

Toplantı, şeker sektöründe yaşanabilecek değişimler ile şekerin sürdürülebilirliğinin, sağlık açısından etkilerinin ve şeker algısındaki hataların kapsamlı bir şekilde tartışılabileceği bir platform olması nedeniyle sektör için büyük önem taşıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×