Sanayi üretiminde aylık artış yüzde 2,9

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2013 Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,9 arttı.

Sanayi üretiminde aylık artış yüzde 2,9
08 Ocak 2014 Çarşamba 13:13

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2013 Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,9 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Sanayi Üretim Endeksi 2013 Kasım ayı verilerini yayımladı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde 2013 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,7 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,6 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 azaldı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde 2013 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 8,9 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 4,8 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Ana Sanayi Grupları'nda en yüksek artış ara malı imalatında gerçekleşti. Ana Sanayi Grupları sınıflamasına göre, 2013 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 4,5 ile ara malı imalatında gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 18,9 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 15,2 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı, yüzde 10,2 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı takip etti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 2,3 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 0,8 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı, yüzde 0,2 ile ana metal sanayi takip etti.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×