Sanayi üretimi Mart'a azaldı

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,4 azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2014 yılı Mart ayı Sanayi Üretim Endeksi verilerine göre; sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; Mart...

Sanayi üretimi Mart'a azaldı
08 Mayıs 2014 Perşembe 13:43

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,4 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2014 yılı Mart ayı Sanayi Üretim Endeksi verilerine göre; sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; Mart ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,3 azaldı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise aynı kaldı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,2 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 3,1 arttı.

EN FAZLA DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI İMAL EDİLDİ

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Ana Sanayi Grupları sınıflamasına göre, Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 1,9 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde en yüksek düşüş diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 10,6 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 9,2 ile makine ve ekipmanlarının kurulumu ve onarımı, yüzde 8,5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış diğer imalatlarda gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 7,9 ile diğer imalatlarda gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 4,8 ile tütün ürünleri imalatı, yüzde 4,1 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı takip etti.

SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ, BİRİNCİ ÇEYREK VERİLERİ

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,4 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,3 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,3 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,3 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 9,0, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 4,0 arttı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×