Sanayi üretimi Ekim’de azaldı

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi endeksi, Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3,1 azaldı.

Sanayi üretimi Ekim’de azaldı
09 Aralık 2013 Pazartesi 11:13

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi endeksi, Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3,1 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,7 arttı.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013 yılı Ekim ayına ait Sanayi Üretim Endeksi’ni paylaştı.
Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2013 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,7 azalış; elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,5 artış elde etti.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre 0,7 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2013 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7,4 azalırken imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 3,7 arttı.

EN YÜKSEK DÜŞÜŞ DAYANIKLI TÜKETİM MALLLARINDA

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek düşüş dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2013 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 6,9 ile dayanıklı tüketim malı imalatında görüldü.

EN YÜKSEK DÜŞÜŞ ECZACILIKTA

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde; 2013 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 14,7 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 14,6 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış ana metal sanayinde gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 2,7 ile ana metal sanayinde gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 1,2 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×