Saatlik işgücü maliyeti arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 4.çeyrek İşgücü Maliyeti Endeksi’ni açıkladı.

Saatlik işgücü maliyeti arttı
06 Mart 2014 Perşembe 14:38

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 4.çeyrek İşgücü Maliyeti Endeksi’ni açıkladı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2013 yılı 4. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 4 arttı. Endeks, sanayi sektöründe yüzde 3,8, inşaat sektöründe yüzde 3,2 ve hizmet sektöründe yüzde 4,3 arttı.

Ücretli çalışana yapılan düzenli ve düzensiz ödemelerdeki saatlik değişimin göstergesi olan, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi 2013 yılı 4. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,2 arttı. Endeks değerlerindeki artış oranları; sanayi sektöründe yüzde 3,1, inşaat sektöründe yüzde 3 ve hizmet sektöründe yüzde 3,1 olarak gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış yüzde 9,4 ile bilgi ve iletişim sektöründe gerçekleşti.

İşverenin yaptığı sosyal güvenlik, ihbar ve kıdem tazminatı ödemelerindeki saat başı değişimin göstergesi olan mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, 2013 yılı 4. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 6,7 arttı. Endeks değerlerindeki artış oranları; sanayi sektöründe yüzde 4,8, inşaat sektöründe yüzde 1,4 ve hizmet sektöründe yüzde 10,2 olarak gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde 2013 yılı 4. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre en yüksek artış yüzde 31 ile ulaştırma ve depolama sektöründe gerçekleşti.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×