"Rusya’ya yaptırımlar Kazakistan’ın petrol ihracatını olumsuz etkileyebilir"

Kazakistan, Kırım sorunu sebebiyle ABD’nin Rusya’ya planladığı ekonomik yaptırımların petrol ihracatını da olumsuz etkileyebileceğini duyurdu.

14 Nisan 2014 Pazartesi 13:53

Kazakistan, Kırım sorunu sebebiyle ABD’nin Rusya’ya planladığı ekonomik yaptırımların petrol ihracatını da olumsuz etkileyebileceğini duyurdu.

ABD’nin yaptırım kararı üzerine başkent Astana’da toplantı yapan Kazakistan Petrol ve Gaz Bakanı Uzakbay Karabalin, yaptırımların hayata geçirilmesi durumunda ülkesinin de zarar göreceğini ifade etti. Yaptırım kararının Kazakistan’ın petrol ihracatını olumsuz etkileyeceğinin altını çizen Bakan Karabalin, böyle bir durumun oluşması halinde ülkesinin Gürcistan’ın Batum Limanı’nı petrol taşımacılığında merkez yapmayı düşündüğünü ifade etti.
Kazak petrollerinin taşınması ve ihracatı doğrultusunda farklı ve yeni güzergahların oluşturulması için çalışmalar yapıldığını ifade eden Uzakbay Karabalin, petrol ihracatı konusunda bir çok farklı seçenek ve alternatiflerinin olduğunu söyledi.
Üzerinde konuşulan seçenekler arasında özellikle Hazar Denizi, Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden ihracatların güçlendirilmesinin yer aldığı bir takım alternatiflerinin olduğunu vurgulayan Karabalin, mevcut durumda Aktau Limanı’ndan 12 milyon ton petrolün ihraç edildiğini dile getirdi.

Öte yandan son günlerde İran’a karşı uygulanan yaptırımların yumuşaması sürecini de yakından takip ettiklerini sözlerine ekleyen Bakan Uzakbay Karabalin, İran’a uygulanan yaptırımların tamamen kaldırılması durumunda ise daha önce kullandıkları güzergahın hazır olduğunu ifade etti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×