Rusya'nın doğalgaz ihracatının düşmesi bekleniyor

- Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığının raporunda, "doğalgaz ihracatının bu yıl geçen yıla göre yüzde 0,8 azalacağının tahmin edildiği" belirtildi

Rusya'nın doğalgaz ihracatının düşmesi bekleniyor
06 Mayıs 2016 Cuma 21:53

MOSKOVA (AA) - Rusya’nın, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) dışındaki ülkelere doğalgaz ihracatının azalmasının beklendiği bildirildi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığınca yayımlanan “Sosyoekonomik Kalkınma Görünümü” raporunda, 2016'da BDT dışı ülkelere doğalgaz ihracatının, 2015’e göre yüzde 0,8 oranında azalarak 184 milyar metreküpe düşmesinin tahmin edildiği belirtildi.

Raporda, Avrupa’nın Rus gazına bağımlığı azaltmaya yönelik hamlelerinin bu düşüşe neden olacağı ifade edildi. Ukrayna’ya ise bu yıl en fazla 11 milyar metreküp doğalgaz ihraç edilmesinin beklendiği kaydedildi.

Ülkenin doğalgaz ihracatının, önümüzdeki yıl tekrar artışa geçerek 189,9 milyar metreküpe, 2018’de 191,4 milyar metreküpe çıkacağı tahminine yer verilen raporda, BDT dışı ülkelerle yapılan doğalgaz ihracatında bin metreküp başına fiyatın bu yıl 159,1 dolar; önümüzdeki yıl ise 174,8 dolar olacağı belirtildi.

Rusya’nın toplam doğalgaz üretiminin bu yıl 641 milyar metreküp, önümüzdeki yıl ise 676 milyar metreküpe yükselmesi öngörülüyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×