Rusya ile ticarette eskiye dönüş beklentisi

- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus Devlet Başkanı Putin’e mektup göndermesinin ardından yaş sebze meyve ile beyaz et sektörlerinde iki ülke arasındaki ticaretin eski günlerine dönmesine yönelik beklenti oluştu - Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kavak: - "1 milyar 100 milyon dolarlık bir ihracatımız söz konusuydu uçak krizinden önce. İlişkilerin iyileşmesiyle bazı ürünlere yönelik ambargonun kalkmasını bekliyoruz” - BESD-BİR Başkanı Koca: - "İlişkilerin normalleşmesi turizm sektörünü olumlu yönde etkiler, bu durum bizim sektörümüze de olumlu etki eder"

Rusya ile ticarette eskiye dönüş beklentisi
28 Haziran 2016 Salı 15:03

ANKARA (AA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’e mektup göndermesinin ardından yaş sebze meyve ile beyaz et sektörlerinde iki ülke arasındaki ticaretin eski günlerine dönmesine yönelik beklenti oluştu.

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sektör açısından önemli bir pazar olan Rusya ile ilişkilerin uçak krizi sonrası önemli yara aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mektubunun kendilerine umut verdiğini ifade eden Kavak, bu normalleşme sürecinin sektörünü sevindireceğini ifade etti.

Rusya’nın yaş meyve sebze ihracatçısının birinci sıradaki pazarı olduğunu belirten Kavak, “Bu pazarı çok önemsiyoruz. 1 milyar 100 milyon dolarlık bir ihracatımız söz konusuydu uçak krizinden önce. Pazar açısından Rusya’nın birinci sıradaki tedarikçisiydik. Türkiye’nin de yaş meyve sebze ihracatının yarısı Rusya’ya yapılıyordu. İlişkilerin iyileşmesiyle bazı ürünlere yönelik ambargonun kalkmasını bekliyoruz.” değerlendirmelerinde bulundu.

Ali Kavak, Türkiye’nin diğer ülkelerle dostane ilişkilerinin bütün sektörlere olumlu etki edeceğine işaret etti.

- “Turist sayısı beraberinde beyaz et tüketimini de azalttı”

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca ise Rusya ile ilişkilerin tekrar eski haline gelmesinin kendilerini çok sevindireceğini ifade etti.

Türkiye’nin Rusya’ya yıllık 30-40 bin ton beyaz et ihraç ederken krizin ardından bu rakamın sıfırlandığını bildiren Koca, şunları kaydetti:

“Bu rakamın en azından eski haline gelmesini istiyoruz. Öte yandan, turist sayısındaki azalma da beyaz et sektörünü etkiledi. Çünkü turizm sektöründe beyaz et tüketimi önemli miktardaydı. Turist sayısındaki azalışa paralel olarak turizm sektöründeki beyaz et tüketimi de çok azaldı. İlişkilerin normalleşmesi turizm sektörünü olumlu yönde etkiler, bu durum bizim sektörümüze de olumlu etki eder.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×