"Rus ekonomisinde iç faktörler en temel sorun"

- Rusya Merkez Bankası Başkanı Nabiullina: - "Rus ekonomisi için temel riskler iç faktörler" - "Dış faktörler arasında da en önemli risk petrol fiyatlarının düşmesi"

23 Eylül 2016 Cuma 11:24

MOSKOVA (AA) - Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Rus ekonomisi için en temel risklerin iç faktörler olduğunu bildirdi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Finans Forumu’nda konuşan Nabiullina, ülke ekonomisi için temel risklerin iç faktörler, dış faktörler arasında da en önemli riskin petrol fiyatlarının düşmesi olduğunu vurguladı.

Nabiullina, küresel ekonomik büyümeye dair belirsizliklerin devam edeceğini belirterek, “Petrol fiyatlarının toparlanmasıyla bu belirsizliklere daha hazırlıklıyız. Ancak Rusya olarak her duruma hazırlıklı olmamız gerekiyor.” dedi.

Küresel petrol piyasalarının arz ve talep dengesi için gereken fiyat aralığını bulmaya başladığını savunan Nabiullina, Rus ekonomisinin petrol fiyatları bağımlılığının ise giderek azaldığına işaret etti.

Rusya Merkez Bankası, geçen hafta yaptığı toplantı sonrasında, enflasyon oranlarında istikrarın arttığını belirtirken, politika faiz oranını yarım puan düşürerek yüzde 10'a çekmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×