Rekabet Kurumu, TÜPRAŞ’a 412 milyon TL ceza kesti

Rekabet Kurumu, Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ) ile Opet Petrolcülük AŞ hakkında yürütülen soruşturma sonucunda, TÜPRAŞ’a 412 milyon 15 bin 81 TL ceza kesti.

Rekabet Kurumu, TÜPRAŞ’a 412 milyon TL ceza kesti
17 Ocak 2014 Cuma 19:18

Rekabet Kurumu, Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ) ile Opet Petrolcülük AŞ hakkında yürütülen soruşturma sonucunda, TÜPRAŞ’a 412 milyon 15 bin 81 TL ceza kesti. OPET’e ise bulgu yetersizliğinden idari para cezası kesmeye gerek duymadı.

Söz konusu ceza Rekabet Kurumu’nun internet sayfasında şöyle duyruldu:

"Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ’nin fiyatlandırma ve sözleşmelere ilişkin uygulamaları yoluyla hakim durumunu kötüye kullandığına, bu suretle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine oyçokluğu ile 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve 'Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik'in 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi ve ikinci fıkrası hükümleri uyarınca 2013 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin takdiren yüzde biri oranında olmak üzere; Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.’ye 412.015.081,24 TL idari para cezası verilmesine OYÇOKLUĞU ile, Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ ve Opet Petrolcülük AŞ’nin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiklerine dair yeterli bulguya ulaşılamadığına; bu nedenle aynı Kanun'un 16. maddesi uyarınca anılan teşebbüslere idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığına OYBİRLİĞİ ile, gerekçeli karar daha sonra tebliğ edilmek ve Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere karar verilmiştir."
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×