Reel kesim güven endeksi Haziran ayında azaldı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) verilerine göre 2014 yılı Haziran ayı reel kesim güven endeksi (RKGE) bir önceki aya göre 2,6 puan azalarak 110,7 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri...

Reel kesim güven endeksi Haziran ayında azaldı
24 Haziran 2014 Salı 16:23

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) verilerine göre 2014 yılı Haziran ayı reel kesim güven endeksi (RKGE) bir önceki aya göre 2,6 puan azalarak 110,7 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı ve mevcut toplam sipariş miktarı, artış yönünde etkilerken; gelecek üç aydaki üretim miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, genel gidişat, son üç aydaki toplam sipariş miktarı ve mevcut mamul mal stoku miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde tesir etti.

Mevsimsellikten arındırılmış RKGE-MA bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 107,3 puan oldu.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 13,3'e gerilerken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 78,3'e, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı ise yüzde 8,4'e yükseldi.

SON ÜÇ AYLIK DEĞERLENDİRME

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlenerek devam ettiği, ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı, üretim hacminde artış bildirenler lehine olan seyrin ise bir önceki ay seviyelerinde devam ettiği gözlendi.

Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stoklarının mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki ay seviyelerinde devam etti.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin zayıfladığı görüldü. Gelecek üç aydaki istihdam ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış beklentileri ise bir miktar güçlendi. Ortalama birim maliyetlerde son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin zayıflayarak devam ettiği, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir bir miktar güçlendi. Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentileri ise bir miktar zayıfladı. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki ay ile aynı seviyede gerçekleşerek yüzde 8,9 oldu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×