Reel Kesim Güven Endeksi eylülde arttı

- RKGE, eylül ayında bir önceki aya göre 2,9 puan artarak 106,5 seviyesine yükseldi

Reel Kesim Güven Endeksi eylülde arttı
26 Eylül 2016 Pazartesi 15:02

İSTANBUL (AA) - Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), eylülde bir önceki aya göre 2,9 puan artışla 106,5 seviyesine çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından eylül ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi açıklandı.

Buna göre, eylül ayında RKGE, bir önceki aya kıyasla 2,9 puan artarak 106,5'e yükseldi.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde RKGE'yi, genel gidişat, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku miktarı, gelecek üç aydaki üretim miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut toplam sipariş miktarı artış yönünde etkiledi.

Gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarına ilişkin değerlendirmelerin endeks üzerindeki etkisi azalış yönünde oldu.

Mevsimsellikten Arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA) ise bir önceki aya göre 4,1 puan artarak 107,1 puan seviyesine çıktı.


- Yıllık ÜFE beklentisi yüzde 7,5'e geriledi


Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarlarında artış bildirenler lehine olan seyir bir önceki aya göre zayıfladı. İhracat sipariş miktarında ise bir önceki ayda azalış bildirenler lehine olan seyrin artış bildirenler lehine döndüğü gözlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu değerlendirmeleri ile mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre zayıfladığı gözlendi.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre güçlenerek devam ettiği görüldü. Gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış beklentilerinin zayıfladığı, gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış beklentilerinin ise güçlendiği değerlendirildi.

Ortalama birim maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise güçlenerek devam ettiği görüldü. Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin zayıfladığı gözlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 7,5 seviyesinde gerçekleşti.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 14,1'e, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 71'e yükselirken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 14,9'a geriledi.

TCMB Reel Kesim Güven Endeksi verilerinin, alt kalemleri itibarıyla değerleri şöyle:​​​


Ağustos Eylül Reel Kesim Güven Endeksi 103,6 106,5 Toplam sipariş miktarı (Mevcut durum) 86,5 87,6 Mamul mal stok miktarı (Mevcut durum) 90,7 95,9 Üretim hacmi (Gelecek 3 ay) 118,3 122,1 Toplam istihdam (Gelecek 3 ay) 111,5 109,4 Toplam sipariş miktarı (Son 3 ay) 103,6 109,1 İhracat sipariş miktarı (Gelecek 3 ay) 121,7 123,7 Sabit sermaye yatırım harcaması 104,0 105,1 Genel gidişat 92,6 99,2

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×