Ramazanda gıda fiyatında artış yaşanmayacak

- TPF Başkanı Altunbilek: -"Ramazan ayı boyunca yerel zincirlerimizde Ramazan ayı boyunca gıda ürünlerinde fiyat artışı yaşanmayacak" - "Bir önceki yıla göre fiyatlar yüzde 24 ucuzladı"

Ramazanda gıda fiyatında artış yaşanmayacak
10 Haziran 2016 Cuma 15:06

İSTANBUL (AA) - Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, Türkiye genelindeki 4 bine yakın yerel perakende satış noktalarında Ramazan ayı boyunca gıda ürünlerinde fiyat artışı yaşanmayacağını söyledi.
TPF'den yapılan açıklamaya göre, bir önceki yıla göre fiyatların yüzde 24 ucuzladığını belirten Altunbilek, "Vatandaşlarımız rahat olsun. Ramazan ayı yine bereketiyle geldi. Mayıs ayına kıyasla sebze-meyvede son dönemdeki yağışlara rağmen sepetler yüzde 15 daha ucuza doluyor" dedi.Altunbilek, Ramazan ayında gıda ürünlerinde fiyatları artıranlara, spekülatif hareket edenlere geçit vermeyeceklerine değinerek, "Vatandaşlarımız rahat olsun. Türkiye genelindeki 4 bine yakın yerel perakende satış noktamızda Ramazan ayı boyunca gıda ürünlerinde artış yaşanmayacak." diye konuştu.Gıda ürünlerindeki mevcut fiyatları, geçtiğimiz yılın Ramazan ayına kıyasla değerlendiren Altunbilek, şunları kaydetti:"Sebze ve meyve grubunda son dönemdeki yağışlar nedeniyle bir miktar artış yaşandı. Mevsimsel etkilerin ötesinde bir önceki aya göre vatandaşlarımız manav reyonunda sepetlerini yüzde 15 daha ucuza dolduruyor. Bazı ürünlerin fiyatı sabit kalırken, mevsimlik ürünlerde fiyatlar hemen hemen standarda oturdu. Örneğin bölgelere göre değişse de, bir önceki ay karpuzun kilosu 1,5 lira iken, bu ay geçen sene Ramazan ayında olduğu gibi 0,5 kuruşa gerilemiş durumda. Ramazan ayı yine bereketiyle geldi. Geçen yılın aynı dönemi ile kıyasladığımızda manav fiyatları yüzde 24 ucuzladı."Bakliyat ürünlerinde de yerel zincirlerde Ramazan ayı boyunca fiyat artışı yaşanmayacağına dikkati çeken Altunbilek, pirinçte bir önceki aya göre yüzde 1-2 arasında bir fiyat artışı olduğunu ve kırmızı mercimeğin önümüzdeki günlerde çok az da olsa ucuzlama yaşanabileceğini söyledi.Altunbilek, mahsullerin bol olması sebebiyle bakliyatta fiyat artışının değil, düşüşün yaşanmasını beklediklerini belirtti.Ramazan öncesi ve bu hafta hediye çeki ve kumanya satışlarında önemli artış yaşandığına değinen Altunbilek, "Hediye çeki ve kumanyalar Ramazan ayında hayırseverler için önemli bir yardımlaşma aracı haline geldi. Türkiye genelindeki yerel zincirlerimizde hediye çekleri kumanya paketlerine göre daha çok rağbet gördü. Bunun en büyük nedeni; kumanyanın içindeki ürünler kişilerin gerçek ihtiyacı olmayabiliyor. Hediye çekleri ise kişiyi rencide etmediği gibi gerçek ihtiyacı ne ise onu almasını sağlıyor." şeklinde konuştu.Perakende sektörü için Ramazan ayının yine canlanma ile başladığına da değinen Altunbilek, satışlarla ilgili şu yorumu yaptı: "Mayıs ayına kıyasla Ramazanda yerel zincirlerimizde satışlarımız bölgelere göre değişse de yüzde 15 ila 20 arasında arttı. Bu yükseliş Ramazan ayının ilk günlerinde olmamızdan kaynaklanıyor. İlerleyen günlerde, mayıs ayına kıyasla genel olarak satışlarımızda yüzde 5 ila 10 seviyelerinde artışla tamamlanacak."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×