Piyasalar Temmuz ayı enflasyon verisine odaklandı

Piyasalar, bugün açıklanacak enflosyan verilerine odaklandı.

Piyasalar Temmuz ayı enflasyon verisine odaklandı
03 Ağustos 2016 Çarşamba 09:01

Küresel piyasalar azalan risk iştahı ile negatif bir seyir izlerken, yurt içinde bugün açıklanacak temmuz ayı enflasyon verileri takip edilecek.

ABD'de dün açıklanan kişisel gelir ve harcama verilerinin beklentilere yakın gelmesine karşın düşen petrol fiyatlarının risk iştahını olumsuz etkilemesiyle pay piyasalarında satış ağırlıklı bir seyir izlendi. Dolar endeksi 95,8'den 95'e kadar gerilerken, Dow Jones endeksi yüzde 0,49, S&P 500 endeksi yüzde 0,64 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,90 değer kaybetti. Analistler, cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesi bugün ADP özel sektör istihdam verisinin takip edileceğini belirterek, petrol fiyatlarının seyrinin de pay piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmaya devam edeceğini dile getiriyor.

Avrupa tarafında, bankacılık sektörünün sorunlarına ilişkin haber ve açıklamalar ile Brexit sonrası gelişmeler piyasaların odak noktasında yer almaya devam ediyor. Dün özellikle banka hisselerindeki sert düşüşlerin etkisiyle Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,80, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,84 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,73 değer kaybetti.

Asya'da Japonya hükümetinin açıkladığı teşvik paketinin piyasa beklentilerinin altında kalması ve petrol fiyatlarındaki gerileme ile düşüşünü devam ettiren Nikkei 225 endeksi, kapanışa yakın yüzde 1,6 değer kaybetti,Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise yatay seyretti.

Yurt içinde dün küresel piyasalara paralel negatif bir seyir izlendi. BIST 100 endeksi yüzde 1,18 azalışla günü 75.804 puandan tamamlarken, dolar/TL 3'ün üzerini görmesinin ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 2,9995'ten alıcı buluyor. Analistler, bugün yurt içinde enflasyon, yurt dışında ise ABD'de açıklanacak istihdam verisinin takip edileceğini kaydediyor.

AA Finans'ın, gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerin temmuz ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 0,64 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin temmuz ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 0,10 ve en yüksek yüzde 1,13 aralığında yer aldı. Ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisinin ortalaması ise yüzde 7,97 düzeyinde gerçekleşti. Ekonomistlerin temmuz ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 0,64) göre haziranda yüzde 7,64 olan yıllık enflasyonun yüzde 8,23'e yükseleceği hesaplanıyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
10.00 Türkiye, temmuz ayı TÜFE
10.55 Almanya, temmuz ayı hizmet sektörü PMI
11.00 Avro Bölgesi, temmuz ayı hizmet sektörü PMI
11.30 İngiltere, temmuz ayı hizmet sektörü PMI
12.00 Avro Bölgesi, haziran ayı perakende satışlar
15.15 ABD, temmuz ayı ADP Özel Sektör İstihdamı
16.45 ABD, temmuz ayı hizmet sektörü PMI
17.00 ABD, temmuz ayı ISM imalat dışı endeks


Etiketler; #BIST #piyasalar
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×