Pırlantada KDV Yüzde 18

Mücevher İhracatçıları Birlliği Başkanı Güner'den CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yalanlama geldi.

Pırlantada KDV Yüzde 18
29 Nisan 2015 Çarşamba 12:23

Güner, "CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun elmas ve pırlantadaki KDV'ye ilişkin sözleri tamamen bilgi eksikliği. Pırlantada şu anda yüzde 18 KDV var" dedi.
 
Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, AA muhabirine yaptığı açıklamada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun elmas ve pırlantada verginin kaldırıldığına ilişkin beyanları üzerine kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hissettiklerini belirtti.
 
Elmasa verginin kalkmadığını vurgulayan Ayhan Güner, 
 
"Uygulama, borsada yapılan işlemlerde ve ihracat için alınan taşlarda vergi muafiyetinin olmasıdır. Ancak elmas borsa dışında çıktığı an, iç tüketime dönük bir mücevherde kullanıldıysa kesinlikle mevzuatın emrettiği vergilere tabidir. Kuyumcudan alınan mücevherde geçen sene işçilik KDV’ye tabiydi, üretim için alınan elmastan da ÖTV alınıyordu. Bu sene ÖTV kaldırıldı, bunların tümünden birden yüzde 18 KDV alınıyor" dedi.
 
Uzun süredir bu uygulamanın tüketimi değil üretimi ve ihracatı vergilendirdiğini anlatmaya çalıştıklarını ifade eden Güber, "Ne zaman isterlerse Sayın Kılıçdaroğlu ve ekibine de konuyu anlatmak ve sorularını yanıtlamak isteriz.  KDV var, sadece ihracatçı yurtdışına ihraç ettiği zaman vergi yok, bu da üretime destek. Sonuç olarak kendisinin kesinlikle bir bilgi eksikliği var. Geçen sene bu zamanlarda işçilikten alınanKDVpırlantada yoktu ama ÖTV vardı, şu anda yüzde 18 KDV var. Borsa üyeleri arasında yapılan alışverişlerde de taş borsa dışına çıkmadığı sürece emtia olduğundan dolayı herhangi bir vergi zaten söz konusu değildir." diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×