Petkim rüzgâra 55 milyon euro yatıracak

Petkim, yaklaşık 55 milyon euro anahtar teslim kontrat bedeliyle rüzgâr elektrik santrali (RES) kurmak için Alstom’la anlaştı.

Petkim rüzgâra 55 milyon euro yatıracak
29 Mart 2014 Cumartesi 12:18

Petkim, yaklaşık 55 milyon euro anahtar teslim kontrat bedeliyle rüzgâr elektrik santrali (RES) kurmak için Alstom’la anlaştı. Toplam kurulu gücü 51 MW olacak ve ilk fazı tamamlandığında Petkim’in elektrik üretim kapasitesini yüzde 12 arttıracak santral, 2015 yılında tamamlanacak. Petkim RES, İzmir'in Aliağa ilçesindeki Petkim Yarımadası’na inşa edilecek ve tesislerin elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yer tutacak. Yarımadanın yenilenebilir enerji kaynağı olacak olan santralın ilk fazı 2015, ikinci fazı 2016 yılında işletmeye alınacak.

İmza töreninde konuşan SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, yenilenebilir enerjinin önemine inandıklarını, bunun bir yansıması olarak da Petkim Yarımadası’nda Petkim RES yatırımına imza attıklarını söyledi. Santralin ilk fazının 27 MW, ikinci fazının 24 MW olacağını kaydeden Yavuz, “Petkim RES, enerji ihtiyacımıza yapacağı katkıdan öte hem bölgenin temiz enerjiye olan ihtiyacına hem de Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesine katkıda bulunacak. Yatırım kapsamında en önemli adımlardan biri olan tedarikçi konusunu, alanında profesyonel bir bakış açısına sahip Alstom ile çözümlemiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi. Enerji üretimlerini çeşitlendirecek Petkim RES’in, uzun vadeli yatırım planlarının sonucunda oluşturmak istedikleri entegre değer zincirinin önemli bir halkasını temsil ettiğini belirten Yavuz, “Ülkemizin enerji stratejisinin en başında gelen yenilenebilir enerjiye destek konusunda SOCAR Türkiye olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz, getirmeye de devam edeceğiz.” diye konuştu. Alstom Türkiye Ülke Başkanı Adil Tekin ise, “Petkim RES için kullanacağımız Alstom ECO100 platformunda yer alan ECO110 türbinleri, sahanın rüzgar hızıyla mükemmel bir uyum sağlıyor. Bu uyum sayesinde santralden maksimum verimi alabileceğiz. Petkim gibi Türkiye’nin en önemli petrokimya tesisine, bu rüzgar türbinlerimizle enerji vereceğimiz için gurur duyuyoruz.” dedi.

İLK FAZDA 27 MW, İKİNCİ FAZDA 24 MW ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Santral için her biri 3 MW gücünde Alstom ECO110 türbinleri kullanılacak. İki fazda anahtar teslimi olarak inşa edilecek santral için dokuz adet türbin aracılığıyla ilk fazda 27 MW (9x3 MW), ikinci fazda sekiz adet türbin aracılığıyla 24 MW (8x3 MW) güç elde edilecek. Santral tamamlandığında, yaklaşık 200 GWh elektrik üretebilecek. Anahtar teslimi RES projesi olarak inşa edilecek olan santralin bütün inşaat, tedarik ve mühendislik çalışmalarını yürütecek olan Alstom, ayrıca 15 yıl boyunca servis ve bakım hizmeti de verecek. Alstom, daha önce Petkim Aliağa Kojenerasyon Santrali için buhar türbini temin etmişti. CİHAN

Petkim rüzgâra 55 milyon euro yatıracak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×