Perakende satış hacmi ve ciro azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,4 oranında azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,2 artarken, gıda dışı satışlar...

Perakende satış hacmi ve ciro azaldı
07 Mayıs 2014 Çarşamba 13:18

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,4 oranında azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,2 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,9 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,3 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 Mart ayı Perakende Satış Hacim Endeksi’ni açıkladı. Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 oranında arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 11,1 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,6 azaldı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 3,2 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 oranında azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,7 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,1 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,2 azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,6 oranında arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 21,0, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,6 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 10,6 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,6 oranında azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,8 oranında arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,2 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 13,6 oranında arttı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×