Palandöken: Türkiye’de bulunan 16 bin zincir marketin yarısı 4 markaya ait

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Perakendecilik Yasası’nın çıkarılmadığını, 1998’de yüzde 15 olan organize perakende zincirlerin pay oranının 2014’de yüzde 70’e yaklaştığını belirtti.

Palandöken: Türkiye’de bulunan 16 bin zincir marketin yarısı 4 markaya ait
02 Şubat 2014 Pazar 12:48

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Perakendecilik Yasası’nın çıkarılmadığını, 1998’de yüzde 15 olan organize perakende zincirlerin pay oranının 2014’de yüzde 70’e yaklaştığını belirtti. Palandöken, zincir marketlerin belli bir büyüklüğe ulaşmış 144 markasının şube sayısının 16 bin 775 adede ulaştığını, fakat bunların yarısının 4 markaya ait olduğu bilgisini verdi.

Yaptığı yazılı açıklamada, kuralsızlığın esnaf ve sanatkârın sosyo-ekonomik yapısını bozduğunu vurgulayan Palandöken, “Alınmayan önlemler, çıkarılması geciken Perakende Yasası, esnaf ve sanatkârı bitirme noktasına getirdi. Ekonominin kılcal damarlarının kurumasına müsaade etmeyiz. Esnaf ve sanatkârın içerisinde olmadığı bir kalkınma hayal olur.” dedi.

Geleneksel sosyo-ekonomik yapının ‘Perakendecilik Yasası’nın çıkarılmaması nedeniyle hızla bozulduğunu dile getiren Palandöken, “Piyasanın daralmasından en çok etkilenen kesim şüphesiz esnaf ve sanatkâr kesimidir. Bir de yapısal olarak yanlışların düzeltilmemesinden yani piyasayı düzenleyecek Perakendecilik Yasası’nın çıkarılmamasından doğan haksız rekabetin olumsuz etkilerini esnaf ve sanatkâr yoğun bir şekilde yaşamaktadır. Alınmayan bu önlemler esnaf ve sanatkârı bitirme noktasına getirmiştir.” ifadelerini kullandı.

Palandöken, 1980’li yıllarda başlayan zincir marketlerin sayısının 1985 yılında 50’yi geçmediğine işaret ederek, “1990 yılından itibaren organize perakendeciliğin hızla gelişme göstermesiyle, 1998 yılında süper market sayısı 2 bin 135’e, 2014 yılının daha başında ise yüzde 800’e yakın bir artış göstererek 16 bin 775 âdede ulaştı. Bu hızlı artış pazar paylarına da yansıyarak 1998’de yüzde 15 olan organize perakende zincirlerin pay oranları 2014’de yüzde 70’e yaklaştı.” şeklinde konuştu.

Zincir marketlerin belli bir büyüklüğe ulaşmış 144 markasının şube sayısının 16 bin 775 âdede ulaştığını, fakat bunların yarısının 4 markaya ait olduğunun altını çizen Palandöken, açıklamasına şöyle devam etti: “Zincir marketlerin büyümesinin yüzde 85’ini, toplam âdetin de yüzde 50’sini bu 4 marka gerçekleştiriyor. Discount (ucuzcu) olarak piyasada isim yapan bu marketler privite label (kendilerine yönelik özel ürün) yaptırarak haksız rekabet etmektedirler. Piyasa hızla doluyor, yasanın biran önce çıkması lazım.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×