Özbekistan'da 4 milyar dolarlık rafineri faaliyete geçti

- Ülkenin Üstyurt bölgesinde Güney Kore işbirliğiyle hayata geçirilen gaz-kimya rafinerisinin resmi açılışı gerçekleştirildi - Proje tutarı 4 milyar dolar olan rafineride yılda 4,5 milyar metreküp doğalgaz işlenecek

Özbekistan'da 4 milyar dolarlık rafineri faaliyete geçti
23 Mayıs 2016 Pazartesi 14:42

TAŞKENT (AA) - Özbekistan'ın kuzeyindeki Üstyurt bölgesinde Güney Kore işbirliğiyle gerçekleştirilen ve proje tutarı 4 milyar dolar olan gaz-kimya rafinerisi faaliyete geçti.

Özbekistan'da Güney Kore iş birliğiyle inşa edilen Üstyurt Gaz-Kimya Rafinerisi'nin resmi açılışı Özbekistan Başbakanı Şevket Mirziyayev, Güney Kore Başbakanı Hwang Kyo-ahn ve diğer yetkililerin katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış töreninde konuşan Mirziyayev, söz konusu projenin iki ülke arasındaki çok eskiye dayalı dostluğun yeni bir simgesi olduğunu kaydederek, hükumetinin Güney Koreli işletmelerin ülkedeki yatırımlarını her zaman desteklediğini belirtti.

Hwang da rafinerinin Özbekistan ve Güney Kore arasındaki verimli iş birliğinin açık bir örneği olduğunu ifade ederek, ülkesinin Özbekistan ile her alandaki işbirliğini geliştirmekten yana olduğunu belirtti. Hwang, Üstyurt Gaz-Kimya Rafinerisi'nin faaliyete başlamasının, iki ülke arasında petrol-gaz alanındaki işbirliğinin gelişmesine de hizmet edeceğini dile getirdi.

Resmi açılış töreni kapsamında Mirziyayev, Hwang ve diğer yetkililer, gaz-kimya rafinerisini gezerek incelemelerde bulundu.


- Yılda 4,5 milyar metreküp doğalgaz işlenecek


Eski Sovyet coğrafyasındaki en büyük gaz arıtma tesislerinden biri olduğu bildirilen Üstyurt Gaz-Kimya Rafinerisi'nde, yılda 4,5 milyar metreküp gaz maddesi işlenerek, bundan 3,7 milyar metreküp doğalgaz, 387 bin ton polietilen, 83 bin ton polipropilen, 102 bin ton piroliz damıtma ve diğer ürünler elde edilecek. İnşaatına 2012 yılında başlatılan Üstyurt Gaz-Kimya Rafinerisi bünyesinde gaz ayırma; etilen, polietilen ile polipropilen üretimi ve enerji temini sağlayan 5 işletme ile son teknoloji altyapı tesisleri bulunuyor.

Üstyurt Gaz-Kimya Rafinerisi'ne ham doğalgaz temin eden Surgil yatağında 120 milyar metreküplük doğalgaz rezervi bulunuyor.

Şubat 2008'de Üstyurt Gaz-Rafinerisi inşaatı için "Uzbekneftegaz" ile Korea Gaz (KOGAS), Lotte Chemical ve STX Energy şirketlerinin oluşturduğu Kore şirketleri konsorsiyumu arasında, eşit paylarla Kor-Uz Gaz Kimya ortak şirketinin kurulması kararlaştırılmıştı. Projenin baş müteahhitleri arasında Samsung Engineering, GS Engineering ve Hyundai Engineering gibi Kore şirketlerinin yer aldığı Üstyurt Gaz-Kimya Rafinerisi, ortak şirkette yer alan Özbek ve Güney Kore şirketlerinin 1,41 milyar dolarlık öz kaynaklarının yanı sıra, Asya, Avrupa ve Özbek bankalarının 2,54 milyar dolarlık kredileri ve diğer mali kaynaklar ile finanse edildi.

Özbekistan'ın en büyük ticari ortaklarından biri olan Güney Kore, bugüne kadar ülke ekonomisine 7 milyar dolardan fazla yatırım yaparken, iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi geçen yıl 1,7 milyar doları aştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×