Otomotivin üzerine ihracatı katlayacak proje yağdı

Otomotiv endüstrisinde nitelikli ürün ve katma değeri artırma amacıyla bu yıl 3. kez düzenlenecek Türkiye Otomotiv Sektöründe Geleneksel Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması’na 600 proje başvurusu yapıldı.

Otomotivin üzerine ihracatı katlayacak proje yağdı
23 Mart 2014 Pazar 13:28

Otomotiv endüstrisinde nitelikli ürün ve katma değeri artırma amacıyla bu yıl 3. kez düzenlenecek Türkiye Otomotiv Sektöründe Geleneksel Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması’na 600 proje başvurusu yapıldı. Başarılı projeler 17-18 Nisan tarihlerinde Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde sergilenerek otomotiv endüstrisinin ana ve yan sanayi firmalarına tanıtılacak. Dereceye girecek projelere toplamda 300 bin TL ödül verilecek.

Türkiye’yi ihracatta 2023 yılı hedeflerine taşıyacak nitelikli ürünleri ortaya çıkarmak için başlatılan Ar-Ge ve inovasyon seferberliğinin önemli oyuncularından Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) ‘3. Geleneksel Ar-Ge Proje Pazarı’ ve ‘Komponent Tasarım Yarışması’na başvurular sona erdi. Öğrenciler ve profesyoneller tarafından büyük ilgi gören yarışmaya 600 proje başvurusu yapıldı. Ar-Ge ve tasarım kültürünün yerleşmesi, ihracatta katma değerin artırılması, yenilikçi ürünlerin tasarlanması, yeni tasarımcılar yetiştirilmesinin teşvik edilmesi, üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi ve ihracatçılar tarafından özgün ürünlerin dünya pazarlarına sunulmasına katkı sağlanmasını amaçlayan yarışmalarda final için geriye sayım başladı. Bugüne kadar aralarında Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Marmara, 9 Eylül, Uludağ gibi yaklaşık 25 üniversitede tanıtım toplantıları yapılarak binden fazla öğrenci bilgilendirildi.

Yarışmaya katılım için belirlenen son tarih olan 14 Mart’a kadar ‘Ar-Ge Proje Pazarı’ için 94, ‘Komponent Tasarım Yarışması’na ise 276’sı öğrenci, 230’u serbest kategori olmak üzere toplamda 600 proje katıldı. Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin koordinatörlüğünde OİB organizasyonuyla bu yıl 17-18 Nisan tarihlerinde Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek yarışmanın ödül töreninde başarılı proje sahiplerine toplamda yaklaşık 300 bin TL ödül verilecek.

Tasarım yarışmasında dereceye giren ve Ekonomi Bakanlığı tarafından uygun görülen başarılı proje sahibi öğrenciler de Bakanlık desteğiyle yurt dışında eğitim şansı yakalayacak. Proje pazarında değerlendirmede 60 puanın üzerinde yer alan projeler ödül törenleri sırasında sergilenerek ana ve yan sanayi firmalarına tanıtılacak, üretim için ortam hazırlanacak. Yarışma finali ve ödül törenine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, otomotiv endüstrisinin tüm paydaşları ve sektöre yön veren birbirinden önemli konuklar katılarak deneyimlerini paylaşmaları bekleniyor. Finallerde Türk otomotiv endüstrisinin geleceğiyle ilgili tüm detaylar masaya yatırılacak. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×