Otomotiv yakıtı satışları nisanda yüzde 0,8 azaldı

Perakende satış hacmi 2014 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre aynı seviyede kaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,2 azalırken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,4 arttı. Otomotiv yakıtı...

Otomotiv yakıtı satışları nisanda yüzde 0,8 azaldı
06 Haziran 2014 Cuma 12:58

Perakende satış hacmi 2014 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre aynı seviyede kaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,2 azalırken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,4 arttı. Otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,8 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Perakende Satış Hacim Endeksi verilerine göre; gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişiminde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtlarının satışı yüzde 3,2 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 2,6, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,5, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 3,1 artış gösterirken, posta veya internet üzerinden satışlar da yüzde 0,4 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 7,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3,4 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 5,8 arttı. Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 2,9 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 1,8 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 6,5 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 13,8 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 13,3 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,5 azalırken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,9 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,2 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,9 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 18,5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 9,5 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 13,3 arttı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×