Otomotiv devi bir firmada daha eylem başladı!

Oyak Renault’ta dün gece vardiyasında başlatılan iş bırakma eylemi sürerken, diğer otomotiv firması Tofaş’ın işçileri de harekete geçirdi.

Otomotiv devi bir firmada daha eylem başladı!
16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:24


Türkiye’nin otomotiv devleri olan Oyak Renault ile Tofaş çalışanlarının ücret artırma talebiyle başlattıkları ve üretim durmasına sebep olan eylem sürerken, iki fabrika yönetimi de dün gece saatlerinde üretime ara verdiklerini belirtti. Türk Metal Sendikası’nın örgütlü bulunduğu Bocsh çalışanları işçilere geçen nisan ayında 3 yılı kapsayacak şekilde toplu sözleşmede yüksek miktarda zam verilmesi, Oyak Renault ve Tofaş gibi dev firmaların aynı sendikanın örgütlü bulunduğu otomotiv ve yedek parça fabrikalarındaki yaklaşık 20 bin işçinin tepki göstermesine sebep oldu. Fabrikalardaki işçiler sözleşmelerinin yenilenmesini isteyerek olumsuzluktan sorunlu tuttukları sendikadan istifa etme sürecine girdi. Sonrasında geçtiğimiz Perşembe gecesi Oyak Renault’ta vardiyaya giren işçiler çalışmaya başlamazken, çıkan işçiler de fabrika önünde eylem başlattı. Başlatılan bu eylemle her saat bantlarında 59 otomobil üretimi gerçekleştiren dev fabrika üretime ara verdi.

 Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Oyak Renault fabrikasındaki eylem sürerken, Yalova yolundaki Tofaş fabrikası işçileri de dün akşam 16.30’daki vardiyada işbaşı yapmayınca bu fabrikada da üretime ara verildi. 
İşçilerin fabrika önündeki bekleyişi sürerken, Tofaş fabrikası İnsan Kaynakları, işçilere cep telefonundan mesaj gönderilerek, üretime ara verildiği duyuruldu. Gönderilen mesajda, “Değerli çalışma arkadaşlarımız şirket yönetiminin kararıyla bugün saat 21.30’dan itibaren üretime ara verilmiştir. 16 Mayıs Cumartesi yapılması planlanmış olan fazla mesai çalışması da yapılmayacaktır. Bunun dışında çalışması gerekli görülen personellerimiz yöneticileri tarafından bilgilendirilecektir” denildi. Oyak Renault’tan da yapılan açıklamada, fabrikada üretime 18 Mayıs’a kadar ara verildiği duyuruldu. 

2 BİN 500 İŞÇİ İSTİFA ETTİ

Türk Metal'in Oyak Renault'taki işçilerden de sorumlu olan Merkez Nilüfer İlçe Başkanı Ruhi Biçen, bu olaylardan sonra fabrikada çalışan 2 bin 500 üyelerinin istifa ettiğini açıkladı. Biçen, "İşci arkadaşlarımızın bir bölümü bantların bulunduğu bölümdeki toplantı salonunda bekliyorlar. Bunların sayısı 500'den fazla. Diğerlerinin bir kısmı fabria içerisindeki bahçede diğerleri ise kapı önünde bekliyorlar. Fabrika pazartesi gününe kadar üretime ara verdi. Görüşmeler devam ediyor" ifadesinde bulundu. Bu arada, Oyak Renault fabrikası yönetimi eylem yapan işçilere kumanya dağıtırken, bulundukları alana da çay ve kahve makinası kurdurdu. Fabrika önünde eylem yapan işçilere vatandaşlardan da destek geldi. Bu sabah haldeki komisyoncular kasalarla domates, salatalık biberi Tofaş önünde eylem yapılan işçilere gönderdiler. Fabrika yönetimlerinin üretime ara verilmesi kararına rağmen hem Oyak Renalut da hem de Tofaş fabrikasındaki işçi eylemleri sürüyor. (DHA)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×