OSD'den diğer sanayi kollarına bilgi desteği

OSD'den diğer sanayi kollarına bilgi desteği
18 Ekim 2016 Salı 17:01

İSTANBUL (AA) - Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) bünyesinde sürdürülen iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin İSG Çalışma Grubu faaliyetleri, sosyal sorumluluk projesine dönüştürülerek üyelerin İSG konusunda yapmış olduğu çalışmalar ve iyi uygulamalar diğer paydaşlara aktarılıyor.

OSD'den yapılan açıklamaya göre, OSD, üyelerinin iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapmış olduğu çalışmalar ve iyi uygulamalar ile hem Türkiye hem de uluslararası düzeyde ödüller alıyor ve örnek gösteriliyor.

Konunun öneminin bilinci ile OSD bünyesinde sürdürülen İSG Çalışma Grubu faaliyetleri kapsamında OSD üyeleri, bu başarıyı bir sosyal sorumluluk projesine dönüştürme kararı aldı. Bu sayede üyelerin yapmış olduğu çalışmalar ile iyi uygulamalar diğer paydaşlara aktarılıyor. Bu amaçla “Otomotiv Sanayiinde İş Sağlığı ve Güvenliği İyi Uygulamaları Semineri”nin ikincisi OSD ve Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSB) iş birliği ile TOSB Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen OSD Genel Sekreteri Osman Sever, sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmanın her şeyden önce temel insan hakkı olduğunu belirterek, iş sağlığı ve güvenliğinin temininin sağlanmasının öncelikle insani sorumluluk olduğunu ifade etti.

Toplumsal refah ve kalkınma açısından da Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliğinin temin edilmesinin önemini aktaran Sever, bu çerçevede, OSD üyelerinin bilgi birikim ve tecrübelerinin, sosyal sorumluluk çerçevesinde aktarmak konusundaki bu girişimin örnek olması dileklerini iletti.

TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Çiftçi de ekonomik ve kalite göstergelerinde çok ileri seviyede olan otomotiv ana ve yan sanayisinin bu organizasyondaki iş birliğinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, TOSB’da seminerin geleneksel olarak yapılmasını arzu ettiklerini kaydetti.

Çiftçi, ayrıca Türkiye’de ilk “Ortak Sağlık Birimi”nin TOSB bünyesinde kurulmuş olmasının İSG konusuna verilen önemin göstergesi olduğunu bildirdi.

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı ve TOSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alper Kanca ise İSG kültürünün yerleşmesi ve eğitimin artırılması yönündeki çalışmaların önemini vurguladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim ise ana sanayinin yapılan iyi uygulamalarını daha ön plana çıkarması, yan sanayinin de bu uygulamalardan yararlanmasında öncülük etmeleri konusundaki temennilerini aktardı.


Etiketler; #OSD

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×