OİB yeni pazarlar için Brezilya’da

Türk otomotiv endüstrisi küreselleşme hamlelerine ara vermeden devam ediyor. Rusya’dan Meksika’ya, Çin’den Almanya’ya kadar birçok sektörel fuarda milli katılımla yeralan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) son durağı sambacıların.

OİB yeni pazarlar için Brezilya’da
11 Nisan 2014 Cuma 16:38

Türk otomotiv endüstrisi küreselleşme hamlelerine ara vermeden devam ediyor. Rusya’dan Meksika’ya, Çin’den Almanya’ya kadar birçok sektörel fuarda milli katılımla yeralan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) son durağı sambacıların ülkesi Brezilya oldu.

    Sao Paulo’da düzenlenen Automec Pesados Comerciais 2014 Fuarına 22 firma ile katılan OİB, burada Çin’in ardından en büyük milli katılım sağlayan ülke oldu. Fuarda Türk heyetine başkanlık eden OİB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Kabatepe, amaçlarının 2023 vizyonu çerçevesinde Türk otomotiv endüstrisi ana ve yan sanayisini dünyanın her yerinde müşteriyle buluşturmak olduğunu söyledi. Kabatepe, şöyle konuştu: “Ülkemiz ekonomisinin gelişimine lokomotif olan otomotiv endüstrisinin toplam ihracatında yılın ilk çeyreğinde yüzde 48 gibi rekor bir orana ulaşan yan sanayimiz için yurt dışı temasları büyük fırsatlar oluşturuyor. Biz de OİB olarak onların önünü açmak istiyoruz. Faaliyetlerimizle 2023 hedefine ulaşma yolunda yan sanayimizin globalleşmesinin önemini biliyoruz. Yan sanayicilerimiz Türkiye’nin yeni hedef pazarı haline gelen Güney Amerika kıtasından birçok müşteri ile bir araya gelme fırsatı bulduğu bu fuarın ihracat hedeflerimize ulaşma yönünde önemli bir adım olacaktır.”

    OİB tarafından bu yıl 3.sü gerçekleştirilen Türk milli katılımı organizasyonu kapsamında 22 yan sanayi firması 650 metrekarelik alanda ürünlerini sergiledi. Çin, İtalya ve Arjantin’in de milli katılımla yer aldığı fuarda yüzde 30’u uluslararası olmak üzere 550 firma yer aldı. Almanya. Hong Kong, Hindistan, Güney Kore, Malezya, ABD, Tayvan, Uruguay gibi ülke firmalarının katıldığı fuarı toplamda 30 bin profesyonelin ziyaret etmesi bekleniyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×