OECD'den "Brexit" uyarısı

OECD'den
01 Haziran 2016 Çarşamba 14:37

LONDRA (AA) - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünden (OECD) yapılan açıklamada, İngiltere'nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması halinde ekonomide "negatif şokların" oluşabileceği belirtildi.

OECD’nin İngiliz ekonomisine ilişkin değerlendirmesinde, 23 Haziran’da yapılacak referandumda AB'den ayrılması durumunda ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nda (GSYH) 2020 yılına kadar yüzde 3’ün üzerinde düşüş görülebileceği vurgulandı.

Açıklamada, bunun sonucunda AB’de GSYH’nin ise yüzde 1 azalabileceği dile getirildi.

İngiltere'nin AB’den ayrılması durumunda ticaretin daralmasının ekonomik dinamizme zarar vereceği, bunun da uzun vadede verimliliği olumsuz etkileyeceği kaydedilen açıklamada, "İngiltere’nin AB’den çıkmasının ardından gelecek sınırlamalar ve daha düşük ekonomik büyüme, toplam net göçmen sayısını azaltabilir. Bu da istihdam gücünü zayıflatarak tedarik tarafında yeni zorlukların oluşmasına yol açabilir. Avrupa ekonomilerindeki zayıf büyüme, zaten dünyanın geri kalanını olumsuz yönde etkiliyor." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, İngiltere'nin AB’den ayrılmasının, İngiltere, AB ve dünyanın geri kalanı için negatif etkileri olacağının altı çizildi.

İngiltere'nin büyüme tahminin 2016 yılı için yüzde 2,1’den yüzde 1,7’ye düşürüldüğü açıklamada, "Referandumun sonucuna ilişkin artan belirsizlik ve Brexit ihtimali, İngiltere’de büyümeyi şimdiden baskıladı." görüşü de paylaşıldı.

İngiliz halkı 23 Haziran Perşembe günü, "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusunu yanıtlamak üzere sandık başına gidecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×