Nükleer santral inşaatının yüzde 80'inde Türk firmalar görev alacak

Akkuyu NGS A.Ş Ana Müteahhidi olan JSC Atomstroyexport'un Türkiye Üretiminden Sorumlu Müdür Yardımcısı Anatoliy Andiyanov, Gülnar'ın Büyükeceli Beldesi'nde kurulacak 20 milyar dolarlık nükleer santral inşaatının yüzde 80’lik bölümüne Türk firmalarını dah.

Nükleer santral inşaatının yüzde 80'inde Türk firmalar görev alacak
03 Mart 2014 Pazartesi 14:23

Akkuyu NGS A.Ş Ana Müteahhidi olan JSC Atomstroyexport'un Türkiye Üretiminden Sorumlu Müdür Yardımcısı Anatoliy Andiyanov, Gülnar'ın Büyükeceli Beldesi'nde kurulacak 20 milyar dolarlık nükleer santral inşaatının yüzde 80’lik bölümüne Türk firmalarını dahil etmek istediklerini belirtti.

Akkuyu NGS Elektrik Üretim yetkilileri, Mersin Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu üyeleri ile toplantı düzenlendi. Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Güldağ ve üyeleri, Mersin Sanayi Sitesi ve Mersin Üniversitesi İşbirliği Platformu Başkanı Aydın Keskin, Akkuyu NGS A.Ş Ana Müteahhidi JSC Atomstroyexport Türkiye Üretiminden Sorumlu Müdür Yardımcısı Anatoliy Andiyanov, Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel, Mersin Bilgilendirme Merkezi uzmanları Zeynep Yarar ve Burcu Zengin katıldı.

Mehmet Ali Güldağ enerji üretiminde nükleer santrallerinin önemine dikkat çekti. Yerel halk ve yönetimlerin bilgi eksikliği ya da kirliliğinden dolayı Akkuyu NGS projesine sıcak bakmadığını ifade eden Güldağ, “Bir endüstri mühendisi olarak, matematiği olan her işin hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyorum. Proje Türkiye’ye acilen kazandırılmalı.” dedi. Güldağ, Akkuyu NGS Projesi’nin inşaat aşamasında Mersin Sanayi Sitesi ile işbirliği yapılmasını istedi. Akkuyu NGS Ana Müteahhidi JSC Atomstroyexport Türkiye Üretiminden Sorumlu Müdür Yardımcısı Anatoliy Andiyanov, hükümetler arası anlaşmaya göre genel müteahhitlik işlerinin kendi firmaları tarafından yapılacağını kaydetti. Yapacaklarının tamamen mühendislik gerektiren fiziki işler olduğunu anlatan Andiyanov, “Direkt inşaat işlerini ihaleye açarız ve ihaleyi kazanan firmalar yapar.” açıklamasında bulundu.

İNŞAATLA İLGİLİ İŞLERİ TÜRK FİRMALAR YAPACAK
20 milyar dolarlık projedeki inşaatların yüzde 80’lik bölümüne Türk firmaları dahil etmek istediklerini kaydeden Anatoliy Andiyanov şöyle devam etti: "NGS’nin güvenlik sisteminin bulunacağı reaktör binası, yardımcı bina ve elektroteknik yapıların bulunacağı raf sisteminde özel çalışmalar yapılacak. Bu özel çalışmaları Rus firmalar üstlenecek. Bu çalışmaları tecrübeli firmalar üstlenecek. Onun dışında kalan inşaatla ilgili tüm çalışmalar, Türk firmaları tarafından gerçekleştirilecek. Özellikle türbin bölümündeki destekleyici ve soğutucu malzemeler, pompalar, basınç kapları, sıcaklık ayarlayıcılar, vanalar, kablolar, borular ve reaktör binasını Türk şirketler yapacak. İhale ilanlarımız Rosatom ve Akkuyu NGS’nin resmi internet sitesinde yayınlanmaktadır. Dolayısıyla ihalelerimiz uluslararası ihalelerdir. ISO 9001 2008 yapımı 14/100 ve iş güvenliği belgesi olan, işlerini gerekli kalite ve sürede yapacaklarını düşünen tüm firmalar bu ihalelere katılım gösterebilir. Fiyat belirlemede de Türkiye kuralları geçerli olacaktır. Asgari tutar belirlenecek, üzerine çıkılamayacak ve altında fiyat verilemeyecek. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu raporunun ardından 2015 yılında ana ihalelere çıkılacak.” Akkuyu NGS sahasında şuanda 2 Türk firmasıyla çalışıldığını anımsatan Anatoliy Andiyanov, “Şuanda sahada yaklaşık 150 kişi çalışıyor. ÇED olumlu raporunun ardından açılacak ihaleler neticesinde bu sayı Rusya’dan gelen uzmanlar ve Türk çalışanlarla birlikte yaklaşık 12 bini bulacak.” diye konuştu.

TÜRK ÖĞRENCİLER İŞİN UZMANI OLACAK
Santralin enerji üretilecek bölümlerinde çalışacak Türk uzmanların yetişmesi halinde Rus uzmanların santralde çalışmaya devam edip etmeyeceğine ilişkin soruyu Andiyanov, "Başlangıç olarak işletimde Rus uzmanlar olacak. Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler, eğitimlerini tamamladığında işin uzmanı olacaklar. Ama 60 yıllık işletim süresince enerji üretilecek bölümlerde Rus personeller bulunmaya devam edecek. Bizim amacımız bu projenin yüzde 80’inin Türkiye’de olması. Bu konuda kapılarımız tamamen açık. " şeklinde cevap verdi.
CİHAN

Nükleer santral inşaatının yüzde 80'inde Türk firmalar görev alacak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×