New York borsası yükselişle kapandı

New York borsası yükselişle kapandı

NEW YORK (AA) - New York borsası, teknoloji şirketlerinin hisselerindeki artış ve ABD Merkez Bankasının (Fed) bu ay faiz oranlarını artırma olasılığının azalmasıyla, haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı.

Böylece, Nasdaq Teknoloji Endeksi tarihindeki en yüksek seviyeden günü kapattı.

New York borsasında işlem gören teknoloji şirketlerinin hisselerindeki artış, endekslerin günü kazançla tamamlamasında etkili oldu.

ABD'li internet devi Yahoo'nun hisse başına değeri yüzde 3,3, sosyal medya devi Facebook'un yüzde 2,5 ve Çinli e-ticaret devi Alibaba'nın hisseleri de yüzde 4,4 oranında arttı.

Öte yandan, ABD Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) tarafından bugün açıklanan verilere göre, İmalat Dışı ISM Endeksi ağustosta önceki aya kıyasla 4,1 puan azalarak 51,4 oldu. Son 6,5 yılın en düşük seviyesine gerileyen veriye ilişkin piyasa beklentisi 55 puan düzeyindeydi.

Analistler, son 6,5 yılın en düşük seviyesine gerileyen İmalat Dışı ISM Endeksi nedeniyle Fed'in bu ay faiz artırma olasılığının azaldığını ve bunun yatırımcıların borsada alış pozisyonu almasına neden olduğunu belirtiyor.

New York borsası, dün ABD'de işçi bayramı (Labor Day) nedeniyle kapalıydı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×