New York borsası yükselişle açıldı

New York borsası yükselişle açıldı

WASHINGTON (AA) - New York borsasında endeksler, güne bankacılık ve enerji hisselerindeki kazançların etkisiyle alış ağırlıklı başladı.

Analistler, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması (Brexit) nedeniyle yaşanan panik havasının dağılmaya başladığını öngörüyor. Brexit kararının ardından hisseleri ciddi değer kaybeden uluslararası bankaların kayıpları telafi etmesi bu görüşü destekliyor. Citigroup ve Bank of America'nın hisseleri yüzde 2'nin üzerinde artışla endekslerdeki yükselişe öncelik ediyor.

Ayrıca, enerji firmalarının hisseleri, ham petrol fiyatlarının dünkü sert yükselişini bugün de sürdürmesiyle artıda seyrediyor.

Öte yandan, ABD'de bu sabah açıklanan verilere göre, kişisel gelirler mayısta yüzde 0,2 artarak beklentinin hafif altında kaldı, kişisel harcamalar ise beklenti paralelinde yüzde 0,4 yükseldi.

ABD Merkez Bankasının (Fed) yakından izlediği Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksi ise mayısta aylık yüzde 0,2 ile beklentileri karşılarken, yıllık bazda yüzde 1,1'den yüzde 0,9'a inerek beklentinin altında kaldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×