New York borsası yükselişini 2. güne taşıdı

New York borsası yükselişini  2. güne taşıdı
29 Haziran 2016 Çarşamba 23:22

WASHINGTON (AA) - New York borsasında endeksler, küresel teşvik beklentileri ve petrol fiyatlarındaki artışın etkisiyle yükselişini ikinci güne taşıdı.

Endekslerde dün başlayan keskin yükselişin sürmesinde, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasıyla (Brexit) yaşanan panik havasının, politika yapıcıların parasal ve mali teşviklere hız vereceği beklentileriyle yatışması etkili oldu.

Bu arada, ABD'de bu sabah açıklanan verilere göre, kişisel gelirler mayısta yüzde 0,2 artarak beklentinin hafif altında kaldı, kişisel harcamalar ise beklenti paralelinde yüzde 0,4 yükseldi.

ABD Merkez Bankasının (Fed) yakından izlediği Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksi ise mayısta aylık yüzde 0,2 ile beklentileri karşılarken, yıllık bazda yüzde 1,1'den yüzde 0,9'a gerileyerek beklentinin altında kaldı.

Öte yandan, ABD'de haftalık ham petrol stokları, 4,1 milyon varil azalarak 526,6 milyon virile geriledi. Stoklardaki gerilemeyi takiben ABD tipi petrolün varili yüzde 3 civarında artışla 49,29 dolara çıktı. Brent tipi ham petrölün fiyatı ise yüzde 2,8 kazançla 50,66 dolara yükseldi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×