New York borsası sert düşüşle kapandı

- New York borsası, Brexit'ten bu yana en sert düşüşünü yaşadı

New York borsası sert düşüşle kapandı

NEW YORK (AA) - New York borsası, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu ay faiz artırma olasılığının artması ve petrol fiyatlarının yüzde 4'ün üzerinde düşüş kaydetmesinin ardından haftanın son işlem gününü sert düşüşle tamamladı.

Böylece, New York borsası, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasından (Brexit) sonraki gün olan 24 Haziran'dan beri en kötü performansını sergiledi.

Fed Boston Şubesi Başkanı Eric Rosengren, bugün yaptığı açıklamada, şu ana kadar ABD ekonomisinden gelen verilerin, "parasal politikada kademeli normalizasyonu" sürdürmek için uygun olduğunu söyledi.

Analistler, Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinde bu sene oy kullanma hakkı bulunan Rosengren'in yorumlarının, Merkez Bankasının eylül ayı toplantısında faiz artırabileceğine işaret ettiğini ve bunun borsada yatırımcıları satış ağırlıklı pozisyon almaya yönelttiğini bildirdi.

Ayrıca, dün yükseliş kaydeden petrol fiyatlarından kar elde etmeye çalışan yatırımcıların bugün satış pozisyonu almasıyla yüzde 4'ün üzerinde düşüş yaşanan petrol fiyatları, New York borsasının günü kayıplarla tamamlamasında da etkili oldu.

Borsanın kapandığı saatte, Brent türü petrolün varil fiyatı yüzde 4,2 düşüşle 48,02 dolardan, Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı da yüzde 4,1 azalışla 45,86 dolardan işlem görüyordu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×