New York borsası "karışık" açıldı

New York borsası
28 Temmuz 2016 Perşembe 16:53

NEW YORK (AA) - New York borsası, ABD Merkez Bankası Fed'in eylülde faiz artırım sinyali vermesi ve teknoloji şirketlerinin hisselerindeki artışla güne karışık başladı.

Fed, dün sona eren iki günlük temmuz ayı toplantısının ardından faiz oranını sabit tutmuş, ancak karar metninde, "Ekonomik görünüme yönelik kısa vadeli risklerin azaldığı" ifadesine yer vermişti. Söz konusu ifade, bazı uzmanlar tarafından "bankanın eylülde faiz artışına gidebileceği"nin işareti olarak yorumlandı.

Ayrıca, Çalışma Bakanlığının bugün açıklanan verilerine göre, 23 Temmuz ile sona eren haftada ABD'de ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, bir önceki haftaya kıyasla 14 bin kişi artarak 266 bin oldu. Başvurulara yönelik piyasa beklentisi 262 bin düzeyindeydi.

Öte yandan, ABD'li teknoloji devlerinin piyasa beklentilerinden iyi gelen ikinci çeyrek bilançoları, bu şirketlerin hisselerinde ve Nasdaq Teknoloji Endeksinde artışı tetiklemeye devam etti.

Borsanın açılmasından sonra, Facebook'un hisse başına değeri yüzde 4'e kadar yükseldi.

Facebook, dün açıkladığı bilançosunda, bu yılın ikinci çeyreğinde gelirinin yüzde 59, bet karının yüzde 186 arttığını bildirmiş ve günlük mobil kullanıcı sayısının 1 milyarı aştığını duyurmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×