New York borsası düşüşle kapandı

New York borsası düşüşle kapandı

NEW YORK (AA) - New York borsası, ABD Merkez Bankası (Fed) Boston Şubesi Başkanı Eric Rosengren'in açıklamaları ve petrol fiyatlarındaki sert düşüşle, bu ayın son işlem gününü kayıpla tamamladı.Fed Boston Şubesi Başkanı Rosengren, borsanın açıldığı saatten önce yaptığı açıklamada, faiz oranlarını uzun süre düşük tutmanın risklerden bağımsız olmadığını kaydetti.

Analistler, Fed Başkanı Janet Yellen ve Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'dan sonra Rosengren'in yorumlarının da Fed'in bu yıl faiz artıracağına işaret ettiğini ve bunun borsada yatırımcıları satış ağırlıklı pozisyon almaya yönelttiğini bildirdi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nin (EIA) bugün açıkladığı verilere göre, ülkede haftalık ham petrol stokları piyasa beklentilerinin üzerinde arttı. Bu durum küresel piyasalarda petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu.

Borsanın kapandığı saatte, ABD'de Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı yüzde 3,3 düşüşle 44,80 dolardan, Londra Brent türü petrolün varil fiyatı da yüzde 3,6 azalışla, 46,98 dolardan işlem gördü.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×