MÜSİAD "ABD’de İş Fırsatları" paneli

- MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Kiler: - "Son 10 yılda Türkiye’den ABD’ye 2,9 milyar dolar, ABD’den Türkiye’ye ise 10,6 milyar dolar yatırım yapıldığını görüyoruz. Bu rakamlar, önemli bir ortaklığa işaret ediyor” - “Türkiye’nin TTIP anlaşmasının dışında kalması ne adaletli, ne de tutarlıdır"

MÜSİAD
05 Mayıs 2016 Perşembe 15:31

İSTANBUL (AA) - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkan Yardımcısı Ümit Kiler, "Son 10 yılda Türkiye’den ABD’ye 2,9 milyar dolar, ABD’den Türkiye’ye ise 10,6 milyar dolar yatırım yapıldığını görüyoruz. Bu rakamlar, önemli bir ortaklığa işaret ediyor” dedi.

Kiler, MÜSİAD tarafından düzenlenen "ABD’de İş Fırsatları” panelinde yaptığı açılış konuşmasında, üyelerini bölgesel ve küresel fırsatlarla buluşturmak için de çalıştıklarını belirterek, "Yaptığımız iş forumlarıyla, gerçekleştirdiğimiz panellerle, düzenlediğimiz oturumlarla, üyelerimizi dünyanın çeşitli yerlerindeki girişim fırsatlarından, yatırım imkanlarından haberdar ediyoruz. Geçtiğimiz ay 'Uganda ve Tanzanya’da İş Fırsatları' konulu bir panelimiz olmuştu. Sonrasında Ankara’da, “İhracatta Yeni Pazarlar”ı ele aldığımız bir panel daha yaptık. Ay sonunda, Samsun’da, “Türkiye-Almanya İş Forumu”nu düzenledik. İki gün önce yine 'Türkiye-Kore İş Geliştirme' programımız vardı. Bugünkü panelimizde de dünyanın en büyük ekonomisi ABD’deki iş fırsatlarını masaya yatıracağız.” diye konuştu.

Panelde ABD’nin Federal Hukuk Sistemi’nin, iş ortamlarının ve yatırım olanaklarının konuşulacağını bildiren Kiler, "2016 yılı itibariyle, hala 'dünyanın en büyük pazarı' unvanını koruyan ABD, ülkemizin de en önemli 5. ihracat pazarını teşkil ediyor. Son 10 yılda, küresel krizin neden olduğu küçük dalgalanmaları dışarıda tutarsak, ABD’ye yaptığımız ihracatın düzenli olarak artış gösterdiğini söyleyebiliriz. ABD’ye toplam ihracatımız, 2005 yılında 4,9 milyar dolar iken, 2015 yılı itibariyle 6,4 milyar dolar seviyesine çıktı. Bu rakamla ABD, toplam ihracatımız içinde yüzde 4,4'ük bir dilimi karşılıyor.” bilgilerini paylaştı.

Kiler, iki ülke arasındaki karşılıklı yatırımlara da değinerek, şunları kaydetti:

"Son 10 yılda doğrudan yabancı yatırımlara baktığımız zaman, Türkiye’den ABD’ye 2,9 milyar dolar, ABD’den Türkiye’ye ise 10,6 milyar dolar yatırım yapıldığını görüyoruz. Bu rakamlar, önemli bir ortaklığa işaret ediyor. Bugün de bu tablonun ortaya koyduğu mevcut ticari ilişkilerimizi zemin kabul ederek ABD ile ekonomik ilişkilerimizi geliştirmeye vesile olacak yeni atılımlar yapabilmenin gereklerini ve koşullarını konuşacağız."

- “Türkiye’nin TTIP anlaşmasının dışında kalması ne adaletli, ne de tutarlıdır"


ABD ile AB arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmasına da değinen Kiler, "ABD ve AB birlikte, dünyadaki toplam GSYH’nin yarısını ve ticaret hacminin üçte birini oluşturuyor. Bu iki büyük ekonomik aktör arasında serbest ticaretin sağlanmasını, tarife dışı engellerin asgariye indirilmesini, fikri mülkiyet hakları ve kamu ihaleleri gibi önemli başlıkların yeniden düzenlenmesini öngören TTIP anlaşması, gerekli tedbirler alınmazsa, anlaşma dışında kalan ülkelerin uluslararası ticarette rekabet gücünün azalmasına neden olacaktır. Bu bakımdan, AB üyeliğine kabul süreci devam eden ve 20 senedir de Avrupa Gümrük Birliği’nde yer alan ülkemizin, böyle bir anlaşmanın dışında kalması ne adaletli, ne de tutarlıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kiler, MÜSİAD’ın konuyla ilgili beklentisinin Türkiye’nin de anlaşma dahilinde kabul edileceği bir düzenlemenin yapılması ya da anlaşmayı yapacak taraflarla serbest ticaret anlaşmaları imzalanması olduğunu söyledi.


- "High-Tech Port, Türkiye’nin istikametini gösteren bir gelecek pusulasıdır"


ABD’nin aynı zamanda Türkiye’nin savunma sanayiinde başlıca ortağı olduğunu kaydeden Kiler, "9-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek 16. MÜSİAD Uluslararası Fuarı içerisinde yer alan High-Tech Port’ta, savunma ve havacılık sanayiinin yüksek teknolojili ürünleri yer alacak. High-Tech Port, Türkiye’nin istikametini gösteren bir gelecek pusulasıdır. High-Tech Port’ta, Türkiye’nin son 10 yılda Türkiye’nin teknolojiye, Ar-Ge’ye ve inovasyona yaptığı yatırımları görmek fırsatını bulacaksınız.” dedi.

Panelin "ABD’de Federal Hukuk Sistemi ve İş Ortamları” oturumunda, ABD’de ticari danışmanlık hizmeti veren Av. Mehmet Baysan, Av. Mehmet Polat ve Av. Ayhan Öğmen birer sunum yaptı.

"ABD’de Girişimcilik ve Yatırım” oturumuna ise Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Amerika Başkanı Ömer Er, ABD Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Larry Farris ve ABD İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Neil Pickett konuşmacı olarak katıldı.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×