Muhtar Kent ve Klaus Schwab’tan 'genç istihdamı sorununa karşı girişim’ çağrısı

Coca-Cola Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent, Davos’ta gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu’nda genç istihdamı sorununa dikkat çekti ve Dünya Ekonomik Forumu Uluslararası İş Konseyini oluşturan 120 global CEO’yu, genç işsizlik oranlar.

Muhtar Kent ve Klaus Schwab’tan 'genç istihdamı sorununa karşı girişim’ çağrısı
23 Ocak 2014 Perşembe 17:48

Coca-Cola Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent, Davos’ta gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu’nda genç istihdamı sorununa dikkat çekti ve Dünya Ekonomik Forumu Uluslararası İş Konseyini oluşturan 120 global CEO’yu, genç işsizlik oranlarını azaltmayı hedefleyen yeni bir girişime katılmaya çağırdı.

Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu devam ederken, aynı zamanda Forum’un Uluslararası İş Konseyi Başkanı olan, Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent, Forum’un kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Klaus Schwab’la birlikte, CNN için özel bir ortak görüş yazısı yazdılar ve genç işsizlik oranlarını azaltmak için Davos’taki Uluslararası İş Konseyini oluşturan 120 global CEO’ya açık çağrıda bulundu.

“İŞSİZLİK AĞIR İLERLEYEN AKUT BİR KRİZ”

Muhtar Kent ve Klaus Schwab, CNN’de yayınladıkları görüş yazısında, işsizliğin ağır ilerleyen ancak akut bir kriz olduğundan bahsederken, iş dünyasını genç istihdamı sorunu konusunda adım atmaya davet ederek, dünyadaki şirket ve hükümetlerin, bu krizle sürekli bir şekilde ilgilenmesi gerektiğine dikkat çektiler. Kent ve Schwab Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısından itibaren genç istihdamına yönelik çalışmalara başlayacaklarını belirtirken, “iş, hükümet ve sivil toplum liderlerinin, 2014 yılında istihdam sorununa acilen eğilmek için, işbirliği içerisinde ve ortaklaşa çalışmalar yürütmesi gerektiğine inanıyoruz.” dediler.

Avrupa’da gençlerin yüzde 24’ünün işsiz olduğu ve bu oranların özellikle Yunanistan, Portekiz ve İtalya’da endişe verici düzeylerde, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da da durumun bir o kadar kötü olduğu vurgulanan yazıda; Kent ve Schwab, daha fazla iş olanağının yaratılması sonucunda, insanı, toplumu ve ülkeyi içeren verimli bir döngünün sağlanabileceğine dikkat çekti. Kent ve Schwab, “bu verimli döngü sonuç olarak üretkenliği ve ücretleri arttırır, daha fazla istikrar, daha fazla kendine güven ve topluma daha fazla bağlılık gibi bir dizi sosyal erdemi güçlendirir ve suç oranlarını azaltır.” yorumunda bulundu.

GENÇ İSTİHDAMINDA YÜZDE 1 İYİLEŞME, 72 MİLYAR DOLARLIK TÜKETİME EŞİT

Kent ve Schwab, görüş yazısında, küresel genç istihdamı konusunda önemli bir araştırma sonuçlarını da paylaştılar. Araştırmalara göre küresel genç istihdam oranlarındaki her yüzde 1’lik sürdürülebilir iyileşme karşılığında, dünya çapındaki ekonomik tüketim seviyesinde her yıl tahminen 72 milyar dolarlık bir artış oluyor.

Dünyanın en güçlü liderlerinin bir araya geldiği Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptıkları bu açık çağrı kapsamında, genç istihdam sorununun çözümüne yönelik yapılacak çalışmalar için takip edilmesi gereken bir yaklaşım da sunuldu. Kent ve Schwab, istihdama yönelik ve istihdam yoluyla eğitimin, bu soruna çözüm olmak adına önemli bir potansiyele sahip olduğu ifade ederken, bu kapsamda inovatif staj ve çıraklık imkanları gibi tecrübe kazandırma amaçlı eğitim programlarının önemini vurguladı.

Yazıda, yeni çalışanlara sunulan iş seçenekleriyle gençlerin bu işlere girebilme imkanı arasında gittikçe büyüyen, geniş bir uçurumun oluştuğu ve her geçen gün bu uçurumun daha göze çarpar bir hale geldiği ifade ediliyor.

İŞVERENLERİN SADECE YÜZDE 43’Ü ARADIĞI ÇALIŞANI BULUYOR

Görüş yazısında, Kent ve Schwab, dokuz ülkedeki (Brezilya, Almanya, Hindistan, Meksika, Fas, Türkiye, Suudi Arabistan, Birleşik Krallık ve ABD) işverenler arasında yapılan yeni bir araştırmayı da paylaştı. Araştırmaya göre işverenlerin sadece yüzde 43’ü, yeterli niteliklere sahip yeni başlayan çalışanlar bulabildiklerini ifade ediyor.

Genç neslin iş tecrübesine hazırlanma sürecini geliştirmek için kamu ve özel sektör işbirliğinin genç işsizliğini azaltmak için çok net bir fırsat olduğu vurgulanan yazıda, Amerika’daki otomobil üreticilerinin ve tedarikçilerinin 30’dan fazla bölge üniversiteleriyle işbirliği yaptığını ve yeni çalışanlara yönelik eğitim programları düzenledikleri belirtiliyor.

Gün geçtikçe daha fazla işveren, genç işsizlik oranlarının geleneksel olarak düşük olduğu Almanya, Avusturya ve İsviçre gibi ülkelerde başarılı olan çıraklık modellerine yöneliyor. Bu ülkelerde uygulanan ikili eğitim sistemlerinde, eğitim ve iş tecrübesi kombine ediliyor ve bu modelin sonuçları, şirketler ve hükümetlerce kabul edilerek tanınıyor.

Böyle bir ikili eğitim sistemi, üniversite derecesi olmayan gençlere umut vadeden bir seçenek sunarken iş dünyası için, uzmanlarca eğitilmiş yeni nesil bir işgücü oluşturuyor. Bu sistemler genellikle, vergi mükelleflerine, tamamı hükümet tarafından yürütülen ve finanse edilen eğitim çalışmalarından daha az maliyet doğuruyor.

Genç istihdamını artırmak için görüşlerini paylaşan Kent ve Schwab, bu alanda çalışmalar yapan ve dünyanın en parlak 3 binden fazla genç girişimcisini bir araya getirerek, yeni girişimler ve işler yaratmaya yardımcı olan Dünya Ekonomik Forumu’nun Dünyayı Şekillendirenler Girişimi’ni (Global Shapers Initiative) işaret etti.

Muhtar Kent ve Klaus Schwab, CNN için yazdıkları ve kamu, iş dünyası ile STK’lara açık çağrı niteliğindeki görüş yazısına, “Uluslararası iş liderlerinin, genç işsizliğini azaltmak için kararlı adımlar atmalarının ve herkes için daha umut dolu bir gelecek yaratmalarının zamanı geldiğine inanıyoruz.” temennisiyle son verdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×