Mısır'a ihracat için kayıtlar Mart'a kadar uzadı

Mısır'a ihracat yapan firmalara getirilen kayıt zorunluluğu Şubat ayından Mart ayına uzatıldı.

Mısır'a ihracat için kayıtlar Mart'a kadar uzadı
10 Şubat 2016 Çarşamba 15:38

Mısır'ın, ihracatçı firmalar için şubat sonuna kadar olan kayıt yaptırma zorunluluğu tarihini 16 Mart'a kadar uzattığı bildirildi.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından yapılan açıklamada, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanlığının 31 Mart 2015'te resmi olarak yayımladığı bir kararla ülkeye ihracat yapan firmalara kayıt yaptırma zorunluluğu getirdiği anımsatıldı.

Firmalara kayıt yaptırmak için tanınan sürenin şubat sonu olarak belirlendiği hatırlatılan açıklamada, alınan yeni bir kararla bu tarihin 16 Mart'a uzatıldığı kaydedildi.

Açıklamada, üretici firmaların 16 Mart'a kadar Mısır İhracat ve İthalat Kontrol İdaresine kayıt yaptırmamaları durumunda düzenleme kapsamındaki ürünlerini Mısır'a ihraç edemeyeceği uyarısında bulunuldu.

Konuya ilişkin görüşlerine yer verilen İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Mısır'ın 2015 yılında 971 milyon dolarla kimya ihracatında ilk sırada yer aldığını ve bu kararın sektöre olumsuz yansıyacağını ifade etti.

Mısır'ın kimya sektörü için çok önemli bir pazar olduğunu vurgulayan Akyüz, "Bu uygulamayı siyasi bir engel olarak nitelendiriyoruz. Mısır'ın Dünya Ticaret Örgütü ile yaptığı anlaşmalara aykırı. Karar aynı zamanda Mısır ile Türkiye arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması ile de çelişiyor.Türkiye birçok ürün ve ham maddeyi sıfır gümrükle kabul ediyor ancak buna karşılık Mısır tek taraflı bir tutum içinde. Politika ve ticaretin birbirine karıştığı bu yaklaşım her iki ülkenin de zararına olacaktır" değerlendirmelerini yaptı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×