Mersin'de nar hasadı başladı

- Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ergezer: - "Türkiye'nin nar üretiminin yüzde 60'ını biz sağlıyoruz. Bu yıl ki rekolte beklentimiz 200-220 bin tondur"

Mersin'de nar hasadı başladı
01 Ekim 2016 Cumartesi 12:01

MERSİN (AA) - Mersin'in Tarsus ilçesinde nar hasadı başladı.

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nar hasadına başlanmasıyla üreticilerin ve tüccarların ürünlerini soğuk hava depolarına getirdiğini söyledi.

Bu yıl üreticilerin nardan elde edeceği gelirden umutlu olduğunu belirten Ergezer, narın 90 kuruş ile 1 lira arasında satıldığını dile getirdi.

Ergezer, ilçede en çok önem verdikleri ürünün nar olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin nar üretiminin yüzde 60'ını biz sağlıyoruz. Bu yılki rekolte beklentimiz 200-220 bin tondur. Avrupa pazarına hakim olmanın özlemi içindeyiz. Bu mücadeleyi veriyoruz. Tabii ki Avrupa pazarı bizim için çok önemli. Onun için çalışmalarımızı, narın kalitesini ve verimini yükseltmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bölgemizde bu kadar nar üretilirken, bir nar suyu sıkma çalışması yapan tesisimizin olmaması ise büyük bir eksiklik.

Rus pazarı bizleri cesaretlendirdi. Herkes bir hazırlık içinde."

Paketleme tesisleriyle ürettikleri narı marka haline getirmek istediklerini vurgulayan Ergezer, bunun için de devletten destek beklediklerini sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×