Merkez kredi kartı faiz oranlarında değişikliğe gitmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapılmadığını duyurdu.

Merkez kredi kartı faiz oranlarında değişikliğe gitmedi
24 Aralık 2013 Salı 18:53

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapılmadığını duyurdu.

14 Eylül 2013 tarih ve 28765 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, ‘Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına’ dair Merkez Bankası'nın tebliğinde belirlenen ve 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren geçerli olan aylık azami akdi ve gecikme faiz oranlarında değişikliğe gidilmediği öğrenildi. TCMB söz konusu oranların 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren 3 aylık süre için de geçerli olacağını kaydetti.

Bu minvalde 1 Ocak 2014 – 31 Mart 2014 tarihleri arasında kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı; Türk Lirası için yüzde 2,02, dolar için yüzde 1,70 ve Euro için yüzde 1,64 olarak belirlendi.

Aylık azami gecikme faizi oranı ise Türk Lirası için yüzde 2,52 dolar için yüzde 2,20 ve Euro için ise yüzde 2,14 olarak saptandı.

TCMB konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Söz konusu oranlar azami oranlar olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün bulunmamaktadır. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren gelecek 3 aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce yine Bankamız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır. Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır” ifadelerini kullandı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×