Merkez, faizi yarım puan indirdi

Merkez Bankası, uyguladığı faizlerde indirime gitti. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e düşüren para otoritesi, borçlanma faiz oranı da yüzde 8’den yüzde 7,5’e çekti. Merkez Bankası Para Politikası...

Merkez, faizi yarım puan indirdi
17 Temmuz 2014 Perşembe 15:23

Merkez Bankası, uyguladığı faizlerde indirime gitti. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e düşüren para otoritesi, borçlanma faiz oranı da yüzde 8’den yüzde 7,5’e çekti.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (Kurul)'nda alınan kararlar açıklandı. Buna göre Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarında değişikliğe gidildi.

Gecelik faiz oranlarında; marjinal fonlama oranı yüzde 12, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 11,5 düzeyinde sabit tutuldu. Merkez Bankası borçlanma faiz oranı ise yüzde 8’den yüzde 7,5’e indirildi. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı da yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e çekildi. Geç Likidite Penceresi faiz oranlarında; Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 13,5 düzeyinde sabit tutuldu.

Kurul'un söz konusu kararları alırken, aşağıdaki değerlendirmeleri dikkate aldığı kaydedildi:

"Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Bu gelişmelerle uyumlu olarak yurt içi özel kesim nihai talebi ılımlı bir eğilim sergilemektedir. İhracat ise dış talepteki toparlanmanın da etkisiyle büyümeye olumlu katkı yapmaktadır. Kurul, talep bileşenlerinin mevcut görünümü altında 2014 yılında toplam talep koşullarının enflasyon baskılarını sınırlayacağını ve cari işlemler açığında belirgin bir iyileşme gözleneceğini tahmin etmektedir.

Geçtiğimiz yılın ortalarından itibaren gerçekleşen birikimli döviz kuru gelişmelerinin yıllık enflasyon üzerindeki olumsuz yansımaları kademeli olarak azalmaktadır. Son dönemde enflasyonun düşüş hızını sınırlayan temel faktör gıda fiyatlarındaki yüksek seyir olmuştur. Bu değerlendirmeler doğrultusunda Kurul, son aylarda küresel likidite koşullarındaki iyileşmeyi de göz önüne alarak, bir haftalık repo faizinde ölçülü bir indirime gitmiştir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti, 5 iş günü içinde yayımlanacak.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×