Merkez Bankasının faiz indirimine devam etmesi

- İTHİB Yöneti̇m Kurulu Başkanı Gülle: - "TCMB’nin bu faiz kararı, faizlerin düşmesi ve daha sade bir para politikasının piyasa tarafından algılanması açısından olumlu" - İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Tanrıverdi: - "Faiz indirimleri sayesinde firmalarımız daha uygun maliyetle finansman bulma imkanına kavuşacaklar"

Merkez Bankasının faiz indirimine devam etmesi

İSTANBUL (AA) - ALİ ATAR - Tekstil sektörü temsilcileri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz koridorunun üst bandını 50 baz puanlık indirimle yüzde 9'a çekmesinin, firmaların daha uygun finansmana erişimini kolaylaştıracağını belirtiyor.

İstanbul Teksti̇l ve Hammaddeleri̇ İhracatçıları Bi̇rli̇ği̇ (İTHİB) Yöneti̇m Kurulu Başkanı İsmai̇l Gülle, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "TCMB'nin bu faiz kararı, faizlerin düşmesi ve daha sade bir para politikasının piyasa tarafından algılanması açısından olumlu." dedi.

Küresel ölçekte de yaşanan durgunlukta iş dünyasının yatırımlarını ertelememek ve istihdam sağlamak için daha düşük faizle finansmana erişmesinin şart olduğunu vurgulayan Gülle, "TCMB’nin gecelik borç verme faizini düşürerek bankalara uyguladığı ortalama fonlama maliyetini aşağıya çekmesi, bankaların iş dünyasına daha uygun koşullarda kredi sağlaması için önemli bir adım." ifadelerini kullandı.

Gülle, iş dünyası olarak bankaların çok da değiştirmediği uzun vadeli kredi faizlerini bundan sonraki dönemde değiştirmesini beklediklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu açıdan nisan ayında TCMB tarafından yayımlanan bankaların kredi verme eğilim anketine bakınca çok da olumlu bir tablo görmüyoruz. Faiz kararlarına operasyonel açıdan bakıldığında TCMB’nin, piyasanın aklını karıştırmayacak daha sade bir politika izleyeceğinin sinyalleri iyice netleşti. Bu sadeleşme, bankaların kısa dönemli faiz riskini de azaltacağı için kredi verme eğilimlerini de olumlu etkileyecektir. TCMB’nin bu faiz kararı, faizlerin düşmesi ve daha sade bir para politikasının piyasa tarafından algılanması açısından olumlu. Bununla beraber nihai hedef olan büyüme ve istihdam hedeflerine ulaşmak için ise sadece bir başlangıç. Bankaların iş dünyasına sağladıkları kredi koşullarını iyileştirmesi ve yatırım dostu bir reform ikliminin oluşturulması, en az bu faiz kararları kadar önem taşıyor."


- "Faiz indirimi tüm sektörlere olumlu yansıyacak"


İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi de faiz indirimin bekledikleri bir sonuç olduğunu söyledi.

Böylece TCMB'nin art arda dördüncü kez indirime gittiğini anımsatan Tanrıverdi, "Faiz indirimleri sayesinde firmalarımız daha uygun maliyetle finansman bulma imkanına kavuşacaklar. Türkiye'nin genel ihracatının düştüğü bir dönemde ilk beş ayda yüzde 7,5 artan hazır giyim ihracatı başta olmak üzere faiz indirimi kararının tüm sektörlere olumlu yansımaları olacağına inanıyorum." değerlendirmesinde de bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×